Národní park Bavorský les (NPBL), který o nálezu informoval, začal s hledáním lanýžů v rámci výzkumného projektu už před několika lety. Houby, které jsou známou kulinářskou pochoutkou, jsou v přírodě těžko zjistitelné. Jejich plodnice totiž rostou pod zemí, a tak je pouhým okem těžko najdete. Na hledání jsou proto využíváni i speciálně vycvičení psi.

Bylo tomu tak i před několika dny, kdy se na jednu z exkurzí vydal zaměstnanec národního parku Peter Karasch. Jeho čtyřnohý mazlíček Leo vyčenichal vzácnou houbu v chráněné oblasti pod starým bukem poblíž Neuschönau (okres Freyung-Grafenau). „Aby bylo možné s jistotou identifikovat druh, je třeba nálezy prozkoumat pod mikroskopem,“ vysvětlil mykolog Karasch. Právě podrobné zkoumání ukázalo, že objeven byl druh, který nese český název černoušek lanýžovitý (Melanogaster tuberiformis). Jeho plodnice o velikosti kolem dvou centimetrů intenzivně voní po tlející cibuli.

Jde teprve o druhý nález této houby v Bavorsku a vůbec první, který byl učiněn na území národních parků Bavorský les a Šumava. Černoušek lanýžovitý byl už objeven i v ČR, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR eviduje na svých stránkách jeden nález. Je z roku 2007 a byl učiněn v Orlických horách.