O tři roky déle mohl sedět za volantem kamionu Antonín Járka z Klášterce nad Ohří, který právě před třemi lety přišel o pravou nohu. Plzeňští lékaři se tehdy snažili zachránit, co se dalo, a zachovat končetinu co nejvíce funkční. Nyní musel muž podstoupit operaci podruhé. Kvůli zánětu mu nohu na Klinice ortopedie a traumatologie ve Fakultní nemocnici v Plzni zase o něco zkrátili.

„Obrátil jsem se záměrně na plzeňskou nemocnici, ačkoliv spadám jinam, už jednou mi zde totiž zachránili život. Tehdy bojovali o to, aby mi zůstalo zachováno koleno, i když právě kvůli tomu byla operace výrazněji složitější. Díky tomu jsem mohl v podstatě doteď jezdit s protézou po celé Evropě bez jakéhokoliv omezení,“ říká Járka. I podruhé mu lékaři amputovali co nejkratší část nohy. Čím delší pahýl je, tím je v něm totiž větší citlivost.

Pacient se do invalidního důchodu nechystá, i když si není jistý, že nyní práci v kamionu ještě zvládne. „Plánuji najít si zaměstnání někde na stavbě. Dneska se stroje ovládají především rukama za pomoci tlačítek,“ míní muž.

Osudné zranění, při kterém přišel o nohu, má svůj vlastní příběh. „Popral jsem se kvůli ženě a dostal jsem za to od soudu několik hodin veřejněprospěšných prací. Ale neodpracoval jsem je, a tak jsem nastoupil na dva měsíce do vězení k výkonu trestu,“ vzpomíná na velkou chybu Járka. Ve vězení chodil do práce a nohu mu nenávratně poranil vysokozdvižný vozík.

Tenkrát mu zachránit koleno nikdo nechtěl. „Byl jsem v Praze na vyšetření a tam mi řekli, že je to špatné a že mi nohu uříznou nad kolenem. Tady to dokázali,“ chválí plzeňské lékaře Járka.

V nemocnici ho prý také připravili na život bez nohy. „Chovali se ke mně totiž úplně normálně, nabudili mě, odjížděl jsem odtud jako z domova, věděl jsem, že pro ně něco znamenám,“ doplňuje muž.

Antonín Járka je jedním ze zhruba pěti pacientů za rok, jimž musejí lékaři na Klinice ortopedie a traumatologie FN v Plzni pomoci právě amputací končetiny. Podle primáře Tomáše Pavelky vedou nejčastěji k podobným následkům, které vyžadují radikální řešení, úrazy ze staveb nebo havárie na motocyklu. „Vždy se snažíme zachovat co největší funkčnost končetin,“ uvádí Pavelka. Takových případů není naštěstí mnoho.