„Obžalovaný v době od 20. ledna 2011 do 8. července téhož roku odevzdal ve výkupnách v Kasejovicícch a v Sušici železo a barevné kovy, za něž dostal celkem 99 166 korun. Tuto skutečnost úmyslně neoznámil v daném termínu a i nadále pobíral sociální dávky," uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Hrubý, podle něhož tak Souček připravil příslušný úřad práce na příspěvcích na živobytí a na bydlení o celkem 70 743 korun.
Souček vinu nepopíral. „Skutečně jsem prodal měď. Nehlásil jsem to proto, že jsem část získal nelegálním způsobem," vysvětlil to soudu mladík. Jenže podle Hrubého mohl příjem zdanit, aniž by musel uvést, kde kovy získal. „Mohl také sociální dávky odmítnout, a to bez udání důvodu," doplnil státní zástupce.
Součkovi, kterému za podvod hrozilo až pět let vězení, paradoxně pomohlo, že nedávno nastoupil do vězení na Borech a musí si postupně odpykat tři tresty v celkové délce téměř dva a půl roku, navíc má před sebou ještě soud ve Strakonicích, kde bude vysvětlovat právě krádeže kovů, jimiž si přivydělal sto tisíc korun. Soudce Jan Kasal tak sice uznal jeho vinu, ale pobyt za mřížemi mu neprodloužil. „Upustil jsem od souhrnného trestu, protože trest, který mu byl uložen rozsudkem okresního soudu ve Strakonicích, byl uložen za trestnou činnost, která je co do sazby stejně přísná, tedy jeden rok až pět let. Navíc šlo o za trestnou činnost mnohem rozsáhlejší, především o krádeže. A hlavně jsem vzal v úvahu podstatu trestné činnosti. Obžalovaného to nemůže vyvinit, ale je nicméně celkem pochopitelné, že pokud se kovů zmocnil neoprávněně, tak to neběžel hlásit na úřad," vysvětlil Kasal. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva odvolání.