Třicet osm mumií se z vyhlášených klatovských katakomb stěhovalo ve čtvrtek večer do nedaleké bývalé jezuitské koleje. Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce katakomb, která odstartuje už v pondělí a bude stát téměř 23,5 milionu korun.

„Dnes jsme v zajímavém momentu, kdy po mnoha letech, ne–li poprvé, dochází k tomu, že se část mumií přesune z prostor jezuitského kostela,“ řekl před začátkem stěhování klatovský místostarosta a zároveň předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust.

„Než jsme se dostali k tomuto dni, tak cesta byla poměrně dlouhá. Byly problémy i s dotací. Katakomby, jak je vidíte teď, už neuvidíte nikdy,“ pokračoval Chroust. Spolu s ním se stěhování zúčastnil i farář Antonín Bachan, který vysvětil tajné místo, kde budou mumie uloženy po dobu rekonstrukce. Vrátit zpět by se měly v září.

„Možná to bude vypadat divně, že jsem tady, ale přesun těchto vzácných mumií není ledajaký. Také místo, které bude dočasně sloužit i k umístění a uložení, je potřeba požehnat a posvětit. I katakomby jsou posvěceným místem, protože je to místo, kde byli pohřbeni. My jsme zde prakticky pod kostelem, svým způsobem na hřbitově, který je místem posledního odpočinku těch, kteří tady byli pohřbeni,“ řekl děkan Bachan.

Následně mohl začít samotný přesun, kterého se účastnila také restaurátorka Irena Straková a autor expozice Jan Červeňák, který se zároveň stará o klima v katakombách.

„Pro nás, co se týče dohledu, převoz tak náročný není. Spíš pánové z pohřební služby to oddřou fyzicky. Největší přípravy byly v tom, abychom našli vhodné prostory pro dočasné uložení mumií. Vybrali jsme dvě velmi vhodné místnosti, které budou splňovat klimatické podmínky. Mumie jsou momentálně ve velmi dobrém stavu, neboť v katakombách o ně velmi dobře pečují,“ informovala Straková.

Nové katakomby budou úplně jiné, než ty původní. „Změní se zásadně filozofie. Lidé se chodili dívat přímo na nebožtíky, kdežto pak přijdou jako do muzea. Prohlédnou si ho, dozvědí se mnoho zajímavých informací a ti, kteří se budou chtít podívat na mumie, tak se půjdou podívat na mumie,“ sdělil Červeňák.

Muži z pohřební služby, kteří museli během podvečera přestěhovat téměř čtyři desítky těl, si pořádně „mákli“, ale vše se vydařilo. „Ne, že bychom každý den vozili mumie, ale máme to dobře zajištěné od města i od městské policie, takže nemáme žádné překážky,“ uzavřel stěhování Jaroslav Vizinger z pohřební služby v Klatovech.

Zajímavosti z klatovských katakomb

Těl bylo celkem 38, ale v katakombách se vystavovalo jen 30. Po rekonstrukci se bude vystavovat všech 38. Kromě 38 těl, které jsou mumifikovány, jsou tam pohřbeni i dva muži, ze kterých jsou jen kosterní pozůstatky. Těmito muži jsou Adalbert Chanovský a Martin Středa, svým způsobem zakladatelé koleje, oba byli jezuité.

První pohřby se uskutečnily v roce 1675, poslední v roce 1783. Původně tam bylo téměř 200 lidí, po problémech které byly v třicátých letech dvacátého století, kdy byl větrací systém zasypán a část těl se nenávratně poškodila a musela být pohřbena na místním hřbitově v Klatovech, je jich zde těch 38.

Mumie uložené v kryptách pod jezuitským kostelem na náměstí patří k největším turistickým atrakcím města. V minulosti tam ročně přišlo až 200 tisíc lidí. Tak velký provoz ale mumiím nesvědčil, a proto se postupně přijala opatření, která roční návštěvnost udržela na zhruba 40ti tisících lidech. Po rozšíření expozice se počítá s téměř celoročním provozem a zvýšením návštěvnosti. (dl, čtk)