I přes horké letní dny a dusna se mumiím z klatovských katakomb daří v náhradních prostorách dobře. „Pravidelně jsou kontrolovány a mohu potvrdit, že jsou v dobrém stavu. Naši pracovníci o ně pečují,“ říká předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust.

Mumie byly převezeny do náhradních prostor po zahájení kompletní rekonstrukce katakomb pod jezuitským kostelem letos na jaře. „Práce na katakombách pokračují podle plánu. Již jsou usazeny posuvné prosklené dveře, které budou oddělovat vytápěné expozice od chladných prostor podzemí, upraveny jsou podlahy, osazeny jsou kované mříže a zábradlí. V celém areálu katakomb jsou rozvedeny nové elektrorozvody, vzduchotechnika, osvětlení a ozvučení. To všechno je před dokončením,“ popisuje práce Chroust.

Kromě nové interaktivní expozice čeká ještě v letošním roce na budoucí návštěvníky této unikátní památky nový bezbariérový přístup. „Z Denisovy ulice povede do celého výstavního prostoru bezbariérový přístup, který zde dosud chyběl. Dokonce i sociální zařízení bude bezbariérové, což ocení i senioři,“ dodal předseda.

Kromě stavebních prací se pilně pracuje i na nové expozici a výstavních exponátech, které obohatí nově uspořádanou nejnavštěvovanější atrakci Klatov.
„Co se mumií týče, v pátek 12. srpna odstartuje jejich kompletní konzervátorské ošetření odborníky. Toto velké ošetření zbytků těl zemřelých se provádí jednou za pět let. Mumie se tedy letos na podzim, kdy bude přestavba katakomb dokončena, vrátí na své původní místo v novém. Pracuje se totiž i na nových rakvích. Odborníci již vzali u všech těl potřebné míry. Nové rakve budou replikami těch původních,“ doplnil informace Chroust.

„Rekonstrukce katakomb si vyžádá celkovou investici ve výši 23,5 milionu korun, dotace z Regionálního operačního programu činí necelých 20 milionů,“ potvrdil starosta města Rudolf Salvetr.

Všechny stavební práce budou dokončeny tak, aby zbyl dostatek času na vybudování nové expozice. „Moderní, interaktivní výstava bude kromě mumifikovaných těl doplněna o informace o jezuitech a jejich působení v Klatovech. Realizací projektu vznikne v Klatovech vysoce atraktivní turistický cíl nadnárodního charakteru. Připomene dobu, kdy Klatovy byly významným kulturním a společenským centrem s pevnými vazbami nejen dovnitř české země, ale stejně tak i do sousedního Bavorska a vlastně dále, až do samotného Říma,“ dodal Chroust.