Poničená pole, erozní rýhy v lesích a zničené stromky mají podle lesníků a zemědělců na svědomí motoristé na terénních motocyklech a čtyřkolkách. Za jízdu lesem či přes pole jim sice hrozí pokuta, chytit je je ovšem téměř nemožné.

„Motorkáři a hlavně čtyřkolkáři jezdí přes naše pole a ničí úrodu. Máme s nimi ty nejhorší zkušenosti. Ti lidé neberou naprosto žádné ohledy na to, po čem jedou,“ stěžuje si předseda Rolnického družstva Úhlava Dolany Josef Balín.

Podobné problémy mají i vlastníci lesů. „Motorkáři jezdí mimo cesty, přímo porostem. Tím poškozují půdní kryt, pokud je to ve svahu, hrozí pak tvorba erozních rýh. Pokud vjedou do mladého porostu, mohou zničit novou výsadbu i menší stromky,“ uvedl ředitel Lesů města Klatov Rudolf Koldinský.

Problémy s motorkáři jsou v lesích podle něj naprosto běžné, a přitom v podstatě nepostižitelné. „Když motorkář vidí, že na něj někde čekáte, prostě jede jinudy, na motorce si může po lese, jak chce. Lesní stráž už motorkáře ani nemůže pokutovat, což ještě donedávna mohla. Podle nejnovějšího výkladu zákona nemáme pravomoc udělit pokutu, pokud by se nám podařilo některého motorkáře zadržet, musíme na místo volat policii,“ dodal Koldinský.

Motorkáře by ovšem těžko honili i policisté. „Několikrát jsem už zkoušel za nějakým motorkářem nebo čtyřkolkářem jet, ale samozřejmě mi vždy ujeli. Nikdy se mi nepodařilo zjistit, o koho jde. Na policii jsem to ani hlásit nezkoušel, stejně by s tím nic neudělali,“ posteskl si Balín.

Podle organizátora závodů enduro Jana Bendy z Klatov ovšem lesníci a zemědělci problémy s motorkáři zveličují. „Podle mě jde zejména v poslední době o snadný útok proti hmatatelnému nepříteli. Vlivy, které životní prostředí ničí nesrovnatelně více, se přitom zamlžují. Ono je hezké, že kluk na motorce přejede přes pole, ale už nikdo nevidí, že ten kluk jede v koleji, kterou po tom poli vyjel myslivec v terénním autě. Zrovna myslivci s terénními auty jezdí po lesích, po polích, po loukách, jezdí všude, což vidím naprosto běžně. Samozřejmě, pokud se někde usídlí parta motorkářů a jezdí pravidelně na stejné místo, je to problém, ale jestli dva tři kluci proletí lesem a jedou dál, tak škodu na porostu neudělají,“ řekl Deníku Benda.

Jízdou v lese ovšem každopádně motoristé porušují lesní zákon, pro vjezd na louku nebo pole by zase museli mít souhlas majitele pozemku.