Zahrádkářské organizace na Klatovsku letos přijdou o zisky z provozu moštáren ovoce, které tvoří jeden z hlavních příjmů těchto organizací. Nedostatek jablek na okrese totiž způsobil to, že není co moštovat.

„V letošním roce jsme nezaznamenali žádný zájem ze strany našich členů ani veřejnosti o moštování jablek. Aby se nám vyplatilo spustit celé zařízení, potřebovali bychom alespoň dva metráky jablek. Přitom za zpracování jednoho kilogramu jablek účtujeme bezkonkurenčně nejnižší cenu, a to 1 korunu,“ říká Alena Preslová ze základní organizace Českého zahrádkářského svazu ve Strážově.

Moštovat se nezačalo letos ani v Janovicích nad Úhlavou či v Plánici. „Loňský rok byl na jablka abnormálně bohatý. U nás v Plánici se zpracovalo čtrnáct tisíc kilogramů jablek a obsloužili jsme asi 170 zákazníků. Moštovalo se každou sobotu po dobu deseti týdnů. Letos zatím ale nepřišel nikdo. Na Plánicku bylo tak málo jablek, že jsme neobsadili ani expozicí jablek na výstavě Zahrada Pošumaví,“ říká předseda organizace Jindřich Orna.

Po třech letech se připravili na moštování ovoce i zahrádkáři v Klatovech. Zájem ale ani zde nikdo neprojevil. „Na moštárně jsou přesto uvedeny kontakty, kdyby měl někdo zájem,“ tvrdí klatovský zahrádkář Josef Novotný.

Vyplatí se to

Jedinou organizaci, kde byl provoz v moštárně zahrádkářů letos zahájen, mají ve Švihově. „Není to sice žádná sláva, ale pár lidí vždycky přijede. Moštujeme zde každou sobotu dopoledne,“ tvrdí Miroslava Berková, předsedkyně Českého zahrádkářského svazu ve Švihově.

Švihovští zahrádkáři letošní neúrodu a slabý zájem lidí o moštování určitě nemohou srovnávat s loňským rokem, kdy ve svém zařízení zpracovali 19 767 kilogramů jablek, z toho 5151 kilogramů bylo od členů základní organizace.

„Mošt je výtečný, a kdo může, ať určitě využije možnosti nechat si jablka vymoštovat. Výtěžnost z 1 kilogramu jablek je v průměru 60 % šťávy. Za vymoštování 1 kg jablek tu zájemci zaplatí 2,50 koruny, takže je jeden litr moštu vyjde na zhruba pět korun, a to se všemi vitamíny,“ vypočítává Berková.