„Světec považovaný mimo jiné za patrona vodáků, mlynářů a mostů by měl být také „ochráncem“ proti povodni a vodnímu nebezpečí,“ řekla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

„Obec Čepice leží osm kilometrů od Sušice po proudu řeky Otavy a bývá první zastávkou vodáků. Přímo v obci stojí starý kamenný most, na němž bude skleněné dílo stát. Myšlenka postavení sochy pochází od kytaristy Lubomíra Brabce,“ uvedla Jarošová.

Sochu by měla vytvořit sklářka Vladěna Tesařová ze Zbraslavi, která už několik let žije a tvoří na Šumavě. Její až několik tun těžká skleněná díla ozdobila v posledních letech například kostel svatého Vintíře v Dobré Vodě, který byl za minulého režimu zdevastován. V barvě takzvaného lesního skla tam postupně vytvořila oltář, křížovou cestu, sochu poustevníka, menzu (oltářní stůl), rozměrný reliéfní betlém a ambon (pultík ke čtení z bible).

Pokud se podaří získat peníze na sochu v Čepicích, skleněný svatý Jan Nepomucký by měl být vysoký asi 1,6 metru. „Zvláštností je, že by měl být oboustranný, takže by hleděl na lidi procházející na mostě i do vody na vodáky, kteří přijíždějí po Otavě,“ řekla Tesařová. Nad světcem by měl být kamenný oblouk, který poslouží zároveň jako stříška.

„Pro finanční podporu celé akce uspořádá Lubomír Brabec koncert pro sv. Jana, na kterém vystoupí přední čeští umělci,“ uvedla Jarošová. Socha by pak podle ní měla být instalována v srpnu 2011.

„Nápad Luboše Brabce, který má v Čepicích chalupu, podporujeme. Jde zatím jen o ideu, ale pokud by se ji podařilo dovést k realizaci, tak bychom ji podpořili tím, že obec by na vlastní náklady zřídila na mostě osvětlení, které by sloužila jak k osvětlení sochy, tak mostu,“ řekl Deníku starosta Rabí, pod které Čepice patří, Milan Leopold.

Milan Kilián, ČTK