O více než polovinu z původně odhadovaných nákladů stoupla částka, za kterou hodlá Plzeňský kraj začít stavět nový nemocniční monoblok v Klatovech. Zatímco ještě před měsícem hovořil odstupující krajský radní pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Karpíšek o 500 milionech, které má kraj připraven ve svém rozpočtu na zmíněnou stavbu, po úterním jednání Rady Plzeňského kraje byla částka upřesněna na 788 milionů korun bez DPH.


„Rada na svém jednání odsouhlasila vítěze veřejné soutěže, kterým je firma Metrostav. Tím byla také upřesněna celková cena, která zahrnuje výstavbu monobloku, nového parkovacího domu, s nímž se původně nepočítalo, a rekonstrukci některých stávajících objektů Klatovské nemocnice, na téměř miliardu korun,“ upřesnil Karpíšek. To, že se dosud v souvislosti s výstavbou monobloku hovořilo jen v předběžných číslech, bylo zřejmě i důvodem toho, proč Plzeňský kraj neuspěl ani napodruhé se žádostí o peníze z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihozápad. „Projekt, který jsme předložili, nebyl přijatelný,“ vysvětluje Karpíšek.


Kritika od ČSSD


Zpracování projektu na nemocniční monoblok kritizovali ještě před volbami do krajských zastupitelstev sociální demokraté v čele s budoucí hejtmankou Miladou Emmerovou. Ta tehdy ve svém vyjádření pro Deník uvedla, že projekt v řadě věcí nevyhovuje. Před úterním jednáním Rady Plzeňského kraje hodlali sociální demokraté veřejnou soutěž pozastavit. „Bohužel se záměr nepodařil. To ale neznamená, že celou záležitost necháme v klidu. Každopádně budeme požadovat zrevidovat celý projekt a další věci,“ upřesnila včera Deníku Milada Emmerová.


Krajský radní Karpíšek se neobává, že by se nemocniční monoblok nezačal v příštím roce stavět. „Samozřejmě nové vedení kraje může říct, že monoblok stavět nechce a nebude, ale bude muset své rozhodnutí náležitě zdůvodnit,“ prohlásil Karpíšek.


Nutná investice


Ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček je přesvědčen o tom, že se stavbu monobloku podaří dotáhnout do úspěšného konce, a to i přes razantní navýšení původně předpokládaných nákladů. „O jejich výši však musí rozhodnout ten, kde do stavby bude investovat,“ řekl Vlček. Monoblok je potřebný i podle názoru některých pacientů. „Chybí moderní budovy, personál. Monoblok je jednou z cest, jak by se poskytování péče v Klatovech mohlo zlepšit. Spousta lidí odtud totiž raději jezdí do nemocnice v Domažlicích nebo do Fakultní nemocnice v Plzni. I já mám odtud špatné zkušenosti,“ potvrdil Deníku Josef Stahlich z Klatovska.

Vývoj kauzy

V roce 2004 Plzeňský kraj – zřizovatel Klatovské nemocnice – přichází s návrhem na stavbu monobloku. S nástupem současného ředitele nemocnice Jiřího Vlčka v červenci 2008 se klatovští zastupitelé poprvé seznamují s vizualizací budoucí stavby. Předběžné náklady jsou vyčísleny na 500 milionů, kraj neúspěšně žádá o evropské peníze. V listopadu 2008 je Radou Plzeňského kraje odsouhlasena konečná částka 788 milionů včetně DPH. Stavět se začne příští rok.

Potřebují Klatovy nový nemocniční monoblok? Je cena za jeho stavbu úměrná? Napište do diskuze.