Poukaz na dotaci 400 tisíc korun od ministerstva životního prostředí a čestné uznání si z vyhlášení výsledků soutěže Zelená stuha ČR v Senátu Parlamentu ČR přivezli zástupci městyse Dešenice. Soutěž je určena oceněným Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí v krajských kolech soutěže Vesnice roku, hlavním organizátorem je občanské sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Čtyřistatisícovou dotaci ze soutěže použijí Dešeničtí k parkovým úpravám okolí tvrze. „Poukaz chceme využít na obnovu zeleně a oživení venkovních prostor u dešenické tvrze, kterou v současnosti opravujeme. Půjde o úpravy chodníčků, výsadbu dřevin, křovin a podobně, počítáme i s bezbariérovým přístupem,” nastínil plány městyse dešenický starosta Jan Rejfek. „Ocenění Zelená stuha získal městys zejména za úpravu veřejného prostranství u koupaliště v Dešenicích. Svépomocí tam byl vybudován mokřad s jezírky, byly vysázeny stromy a vodní rostliny, umístěny lavičky k oddechu a odpočinku,” vysvětlila tajemnice Úřadu městyse Dešenice Helena Boučková.

Podle ní je toto ocenění poděkováním všem občanům, kteří se podíleli na přeměně tohoto prostranství. Při budování mokřadu a úpravách odpočinkové zóny, jejíž součástí je například i nové dětské hřiště, totiž odpracovali obyvatelé Dešenic zhruba 1200 brigádnických hodin. Na konečné podobě se podílely i děti z dešenické základní školy, jejichž kreslené představy o podobě odpočinkového prostranství zapracoval architekt do projektu.
„Je to tady pěkné, je dobře, že se to tu zvelebuje. I když by se hodil ještě nějaký přístřešek, když prší nebo naopak v létě, když přijdou maminky s dětmi a hledají nějaký stín. Štvou mě ovšem lidé, kteří tam chodí venčit psy, i když jsou tam cedulky, které to zakazují,” zhodnotila odpočinkovou zónu dešenická obyvatelka Růžena Soušková.

Podoba prostranství u dešenického koupaliště zatím není konečná. „Do budoucna počítáme ještě s úpravou samotného koupaliště, v plánu je i stavba přístřešku. A hlavně, mezi dětským hřištěm a ulicí chceme ještě vystavět víceúčelové sportovní hřiště. Bohužel jsme zatím neuspěli s žádostmi o dotace, budeme to zkoušet i nadále,” vysvětlil Rejfek.