K úterní stávce se připojili všichni zaměstnanci Klatovské nemocnice. Pracovní den staniční sestry Kristýny Brůhové z gynekologicko-porodnického oddělení to ale změnilo jen minimálně. O pacienty se starala stejně jako kterýkoliv jiný den. Někteří z nich ani netušili, že se v nemocnici stávkuje.

Kristýna pracuje ve zdravotnictví už 35 let a práce ji podle jejích slov úžasně naplňuje a neměnila by. Druhým dechem ale dodává, že nové uplatnění se v 55 letech hledá těžko. Stávku schvaluje a vidí v ní způsob řešení současné situace ve zdravotnictví. „Věřím, že stávku spousta lidí přivítá a že se díky ní začne o problémech mluvit. Třeba odchod do důchodu v 65 letech je dost závažná věc. Doufáme, že stávkou se nám povede reforma zdravotnictví zastavit,“ popisuje své důvody pro stávku. Ve dvě hodiny odpoledne se sešla s ostatními zaměstnanci nemocnice v jídelně a tam společně diskutovali o stávce a podepisovali petici na její podporu.


Oslovení pacienti naopak protest příliš neschvalovali. „O stávce vím, slyšela jsem to v televizi, ale neschvaluji ji. Prakticky ani nevím, proč stávkují,“ sdělila při cestě z vyšetření Viola Kováčová. Nelíbí se jí, že by nemocniční personál chtěl za svou práci více peněz, úroveň péče tomu podle ní neodpovídá. Do nemocnice chodí pravidelně na dialýzy, ošetření se jí sice dostane, ale očekávala by lepší péči. Proti je i Danuše Kunešová. „Kdyby stávkovali všichni, tak nevím, jak by to dopadlo,“ sdělila Deníku. Na druhou stranu oceňuje, že i přes stávku se její rehabilitace uskutečnila.


Protestem chtějí dát zdravotníci najevo svůj nesouhlas s vládní reformou. Nesouhlasí především s navrhovanou privatizací nemocnic, pokládají ji za nebezpečný experiment. Nelíbí se jim ani ostatní plánované změny ve zdravotnictví, především odchod do důchodu až v 65 letech.

Tomáš Kutil