Kino Šumava v Klatovech patřilo v pátek večer modrému tygrovi. Neprocházel se tam skutečný dravec v nezvyklé barvě, ale klatovské publikum mohlo jako první v republice spatřit stejnojmenný film. A měl úspěch. Režisér Petr Oukropec, který žije v Těchonicích na Horažďovicku, se dočkal velkého potlesku, stejně jako přítomní herci. A někteří to neměli do Klatov daleko. Na plátně se totiž v epizodních rolích mihli i někteří ochotníci z těchonického souboru Zmrzlík.

Pro Oukropce, který je známým producentem, byla pohádka Modrý tygr režisérskou prvotinou. „Dlouho jsem hledal látku jako producent a chtěl jsem udělat dětský film. Když jsem s Terezou Horváthovou adaptoval knihu Modrý tygr do scénáře, tak jsem k tomu tak srdečně přilnul, že už jsem to nemohl dát nikomu jinému. Ta vize filmu byla tak silná, že jsem risknul sám sebe, i když to nebylo jednoduché,“ řekl po premiéře Deníku Oukropec.

Modrý tygr vypráví o desetiletém Matyášovi (Jakub Wunsch) a jeho stejně staré kamarádce Johance (Linda Votrubová), kteří žijí v neudržovaná botanické zahradě ve velkoměstě. Zahrada se nachází na velmi pěkném pozemku a podle plánu ambiciózního a prospěchářského starosty města Rýpa (Daniel Drewes) má být zbourána. Pro obyvatele Klatov je pikantní, že se tak má stát v rámci akce nazvané Čisté město. Zahradu má nahradit nové zábavní centrum, politikovy plány ale zmaří tajuplný příchod Modrého tygra, který umí dělat zázraky.

„Natáčeli jsme v Praze a v Liberci. Než jsme našli optimální místa, projeli jsme celé Čechy. Natáčecích dnů bylo asi pětatřicet, ale film vznikal celý loňský rok a čtyři roky jsme ho připravovali,“ uvedl Oukropec.

Právě dlouhé čekání bylo asi jedinou kaňkou na natáčení pro jednu z dětských účinkujících. „Když jsem vyhrála v konkurzu, měla jsem obrovskou radost. Bylo mi proto líto, že se to o rok zdrželo. Jinak ale bylo natáčení výborné. Nejhezčí byl tygr, to bylo velké lákadlo,“ svěřila se Linda Votrubová z Prahy, která si ve filmu zahrála poprvé a s výsledkem byla nadmíru spokojena. „Film je nádherný. Jsem pyšná na režiséra, že to tak hezky zrežíroval,“ složila desetiletá dívka Oukropcovi poklonu jako profesionální herečka.

Oukropec je impresáriem těchonického souboru Zmrzlík, a tak umožnil některým jeho členům účinkovat ve svém filmu. „Zahrála jsem si studentku Mirku. Bylo to hodně příjemné. Strašně jsem se na to těšila a byl to opravdu skvělý zážitek. Film mě úplně překvapil. Je krásný a dojemný,“ neskrývala nadšení Mirka Paťková ze Strakonic.

„Profesionální komparsisty těžko donutíte, aby vypadali ve filmu dobře a autenticky. Moji drazí ochotníci tento dar mají a filmu strašně pomohli. Navíc viděli při práci Jana Hartla, Báru Hrzánovou, Annu Polívkovou a spoustu dalších herců, takže si natáčení užili a snad jim i něco dalo,“ usmál se Oukropec, který ale na konci promítání neskrýval dojetí nad bezprostřední pochvalnou reakcí publika. Modrého tygra totiž ocenili malí i velcí.

„Bylo to moc pěkné, určitě bych na to šel znovu,“ pochvaloval si při odchodu domů desetiletý Ondra Denk, který přijel na premiéru z Pačejova-nádraží. „Moc se mi to líbilo. Nechala jsem si proto podepsat pana režiséra, i když do dneška jsem podpisy nesbírala,“ uvedla další školačka Veronika Marčíková z Klatov.