Správa Národního parku Šumava udělala další kroky jak zlepšit péči o návštěvníky. Na druhé straně ale nebudou zatím otevřeny přechody včetně Modrého Sloupu, což se nelíbí turistům ani obcím. Ty to označily dokonce za vydírání.
„Správa nadále počítá se třemi tzv. top schengenovými přechodovými body, na nichž bude možné přecházet z Národního parku Šumava do Národního parku Bavorský les a naopak. Jde o Siebensteinkopf u Pramenů Vltavy, Modrý Sloup a Poledník,“ uvedl Radovan Holub ze šumavského parku, podle něhož ale vedení této organizace otevření přechodů váže na realizaci cca 13 800 hektarů velké přeshraniční oblasti s minimální prostupností, tzv. Divoké srdce Evropy. „Kvůli stále probíhajícímu jednání s bavorskými partnery a obcemi je však nepravděpodobné, že tyto tři přechodové body budou zprovozněny již letos v létě,“ dodal Holub.
To se však nelíbí představitelům obcí. „Ve spolupráci s německou a rakouskou stranou jsme na Šumavě navrhli celkem pětadvacet přechodů. Chápeme, že je nutný nějaký kompromis, ale určitě chceme otevřít hraniční přechod u Roklanu, a to třeba místo přechodu nedaleko Poledníku. Ovšem to, že vedení parku otevře zmíněné tři přechody jen v případě, že žádný další už otevřen nebude a že bude zároveň uzavřen hraniční chodník na bavorské straně, považuji téměř za vydírání. Není divu, že se proti tomu postavily české i německé obce,“ prohlásil předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles.
Letošní léto si turisté neužijí ani další „atrakci“. „Závěr, zda bude možné projít od Černého jezera na tzv. Juránkovu chatu na hřebeni mezi Jezerní stěnou a Svarohem v oblasti Železné Rudy-Špičáku, bude znám po ukončení posuzovacího procesu letos na podzim,“ potvrdil Holub.
Naopak ještě letos se mohou návštěvníci parku těšit na jednu z pozitivních novinek. „Od 1. srpna zprovozní správa nouzová nocoviště. Nebudou to kempy v pravém slova smyslu, ale jednoduše vybavené plochy pro cca 15 turistů se dřevěnou sedací soupravou a WC. Nocoviště budou určena pro turisty, kteří rádi procházejí divokou přírodou a s batohy. Budou v oblasti Hůrky, Poledníku, Modravy, Bučiny, Strážného a Nového Údolí,“ uvedl Holub.
Zavedení bivaků je jednou z cest, jak chce vedení parku zlepšit image NPŠ v očích veřejnosti. Dalšími jsou různé akce, dlouhodobé programy pro veřejnost a výukové programy. Vytvářet se budou i programy zacílené na specifické skupiny obyvatelstva, např. na mládež a handicapované.
„Výukovými programy pro mládež prošlo v roce 2007 téměř dvanáct tisíc účastníků převážně z regionu Šumavy,” řekl Vladimír Vlk ze Správy NPŠ. Vlk zdůraznil, že v období 2008 - 2010 dojde k modernizaci některých informačních středisek a návštěvnických center. V příštím roce bude přestavěno návštěvnické centrum Idina Pila pod Boubínem a započne se s rekonstrukcí objektu ve Skelné u Prášil pro účely environmentálního vzdělávání. Zde současně vznikne i informační bod. Na zmíněný záměr na Skelné naváže rekonstrukce stávajícího informačního zařízení v Kašperských Horách, kde bude připravena nová nabídka pro veřejnost. V záměru se zde objevuje galerie pro výstavy a „ekoaltán“; součástí zůstane učebna ekologické výchovy. „O dalším informačním středisku přímo v centru Železné Rudy se jedná ve spolupráci s městem Železná Ruda,“ doplnil Vlk.
Podle Jana Konvičky ze Správy NP a CHKO Šumava je v národním parku v současné době celkem cca 500 km pěších turistických tras, 400 km cyklotras, 350 km běžkařských tras, 12 naučných stezek a dále několik zážitkových tras vedoucích do I. zón a do připravovaných „území zvýšené ochrany zvířat“, která nahradí rušená klidová území a bude zde výrazně omezena možnost vstupu.
Deníkem oslovení turisté vítají především možnost bivakování přímo v národním parku, nelíbí se jim ale, jak vedení této instituce otálí s otevřením hraničních přechodů. „Pořád se jen mluví a nic se neděje,“ řekl například dlouholetý návštěvník Šumavy. „Budeme dále jednat, protože nové přechody považujeme za nezbytné,“ přislíbil za šumavské obce Nykles.