V okolí Modravy budou stopy upravené minimálně skútrem. O něco lépe jsou na tom sjezdovky, většina šumavských areálů už zahájila provoz.

Zhruba patnácticentimetrová vrstva mokrého sněhu leží na Prášilsku, Modravsku i v okolí Kvild a ve vyšších polohách v okolí Železné Rudy. „Od poloviny týdne do pátku připadly další tři čtyři centimetry sněhu, ale na strojovou údržbu to bohužel ještě není. Ale na běžky už lze v pohodě vyrazit, lidé už si stopy sami prošlapali. V okolí Prášil leží patnáct centimetrů, na hraničním přechodu Gsenget a na Poledníku zhruba dvacet centimetrů," popsal podmínky v okolí Prášil tamní starosta Libor Pospíšil.

Na Kvildě už se o první strojovou úpravu pokusili. „Ve čtvrtek jsme rolbou aspoň „utáhli" bez stopotvaru (zařízení, které za sněžným skútrem nebo rolbou vytváří lyžařskou stopu – pozn. aut.) trasu z Kvildy směrem Stráž a Prameny Vltavy, kde leží sněhu trochu více. Mezi Kvildou a Horskou Kvildou leží stále pouze patnáct centimetrů, takže tam je stopa zatím pouze vyšlapaná. Pro strojovou údržbu je to zatím špatné, je zapotřebí aspoň třicet centimetrů sněhu," uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

První strojově upravené stopy najdou běžkaři o víkendu v okolí Modravy. „Asi před hodinou vyjel skútr se stopotvarem a začali jsme protahovat všechny okruhy v okolí Modravy, směrem na Březník, Černou Horu, prameny Vltavy a Filipovu Huť i trasu Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Javoří pila. Večer by podle předpovědi mohlo napadnou ještě asi pět centimetrů sněhu, takže pak se podle podmínek rozhodneme, jestli by v sobotu ráno vyjela rolba a protáhla by trasu Modrava – Březník – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž a zpět na Modravský most a Modravu," informoval v pátek krátce po poledni starosta Modravy Antonín Schubert.

Vleky jedou

Na Kvildu mohou vyrazit i sjezdaři, tamní lyžařský areál, který hlásí třicet centimetrů sněhu, je v provozu. Lyžuje se už i v Kašperských Horách, kde zahájili už v pátek večerním lyžováním.

„Od soboty už budeme pokračovat běžným celodenním provozem," řekla Deníku Jana Maříková z tamního lyžařského areálu. Vleky jezdí i na Železnorudsku. Na Špičáku je otevřená sjezdovka číslo 2 „U Zalomeného", jezdí čtyřsedačková lanovka a vleky Zalomený a k novému parkovišti. Nad Nádražím funguje jeden vlek a hlavní sjezdovka, v provozu jsou i areály Samoty a Weissova louka a sedačková lanovka na Pancíř. Sjezdaři mohou vyrazit i na druhou stranu hranice, otevřena je jedna sjezdovka na Hohenbogenu a tři sjezdovky na Velkém Javoru.

David Kojan