Statisíce korun investují šumavské obce v nastávající zimní sezoně do úpravy běžeckých stop. Mezi letošní novinky bude patřit například otevřená březnická hájenka nebo skitouringové trasy v okolí Železné Rudy.

Modrava

Novou rolbu pro úpravu běžeckých stop si za zhruba čtyři miliony korun pořídila Modrava. „Stroje, které nám dosud stopy upravovaly, už byly poměrně letité. Pořídili jsme tedy zcela novou moderní rolbu a stopy by letos měly být přímo excelentní. Zásadní novinkou pak bude, že stopa z Modravy na Březník nebude končit na křižovatce v Luzenském údolí, ale bude upravena až k březnické hájence, která by měla být v zimě v provozu,“ řekl Deníku starosta Modravy Antonín Schubert.

V současné době je upravena stopa na Březník, v plném rozsahu zhruba padesáti kilometrů začne úprava stop příští týden. „Stopy upravujeme pravidelně v úterý a v pátek, jinak podle počasí. Jeden okruh vyjde zhruba na patnáct tisíc korun, za celou zimní sezonu vychází náklady mezi třemi a čtyřmi sty tisíci korun. Oslovili jsme jednu společnost, jestli by se nechtěla stát naším partnerem a generálním sponzorem běžeckých tratí na Modravsku. Odpověď zatím nemáme, pokud by dohoda nevyšla, financovali bychom vše z rozpočtu obce,“ doplnil Schubert. Stejně jako v minulých letech budou Modravští upravovat také dvě trasy pro pěší, Modrava – Modravský most (směrem na Březník) a Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Rokyta - Vchynicko tetovský kanál – Hradlový most – Modrava.

Prášily

Na Prášilsku se budou letos stopy upravovat ve stejném rozsahu jako v minulých letech. Běžkaři se svezou například na jezero Laka, Prášilské jezero, Poledník nebo Gsenget. „Obec si každoročně nechává na úpravu stop rezervu tři sta tisíc korun, máme ji i v návrhu rozpočtu na příští rok.“ informoval starosta Prášil Libor Pospíšil.

Železná Ruda

V okolí Železné Rudy a Špičáku vznikne letos téměř padesát kilometrů skitouringových tras. „Připravujeme sedm tras, které vytipovala Horská služba. V současné době dokončujeme značení tras, bude vydána i mapka,“ popsala současný stav příprav Ivana Vilišová z železnorudského infocentra. Na informační tabule a mapky získalo město Železná Ruda dotaci sto tisíc korun z evropských fondů.

Skitouring (také skialpinismus) je pohyb na lyžích ve volném terénu. Používají se podstatně lehčí sjezdové lyže doplněné nalepovacími tzv. tuleními pásy pro stoupání, upravené je vázání, lehčí jsou i boty. „Je to něco mezi běžeckou a sjezdovou výstrojí,“ vysvětlil náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Stejné vybavení používá i Horská služba.

Vyrazit do terénu už mohou i běžkaři. „Sněhové podmínky jsou dobré a základní trasy byly zatím protažené bez stopy, do konce týdne prořízneme i stopy. Jako nástupní místa doporučujeme Hofmanky a Pancíř, kam jede sedačková lanovka. Parkoviště Kaskády pod nástupní stanicí lanovky na Pancíř je zdarma,“ uvedl železnorudský starosta Michal Šnebergr. Dalšími nástupními místy jsou parkoviště na Gerlově Huti a špičácké sedlo, mezi kterými bude jezdit od 25. prosince do 1. ledna a pak od 4. února do 26. února skibus. „Nově bude skibus zajíždět až do Hojsovy Stráže,“ doplnil Šnebergr. Celkově udržuje město Železná Ruda zhruba devadesát kilometrů běžeckých tras, což přijde řádově na statisíce korun za sezonu.

Horská Kvilda

Už před Vánocemi se běžkaři svezou také mezi Horskou Kvildou a Kvildou, kde leží zhruba 40 centimetrů sněhu a už v neděli byla upravena stopa.