Na Klatovsku v současné době je stále rozšířenější spíše mezi pány airsoft, což je obdoba paintballu, jen se místo barvy střílí ze zbraně kuličky. U dam je stále oblíbenější taneční cvičení zumba.

Airsoft je vojenský sport, kdy jako munice se používají malé plastové šestimilimetrové kuličky. Zbraně i výstroj velice věrohodně napodobují vojenské vybavení, a proto jsou dostupné jen plnoletým. „Airsoftu se věnuji teprve přes rok, ale v našem týmu, který má asi 15 členů, jsou kluci, kteří se tomu věnují tři nebo čtyři roky a více. Vybavení si nejčastěji pořizujeme přes internet, protože nejbližší specializovaná prodejna je v Plzni,“ sdělil Martin Kubík z Klatov.

„Akce se konají nejčastěji v lesích a na opuštěných místech, organizují se přes internet a prostor se domlouvá s jeho majitelem. Do vybavení včetně zbraně jsem investoval už přes 30 tisíc korun. Jsou ale i tací, kteří do toho již dali 50 tisíc a více. Měsíčně mě to pak stojí okolo dvou tisíc korun. Je to odreagování i zábava. Při nočních akcích, kdy se i kempuje, to je i adrenalin,“ dodal Kubík.

Dámy preferují zejména zumbu, o kterou je stále větší zájem. Ta kombinuje cvičení s tancem za doprovodu latinsko – americké hudby. Kurzy jsou rozšířené ve městech po celém Klatovsku, organizují se i v obcích. „Na kurzy zumby chodím už skoro rok, baví mě to, protože to není klasické posilování, ale je to spojeno s tancem. Není to ani finančně náročné, není k tomu potřeba žádné vybavení a jít mohu kdykoliv, protože je velký výběr na různých místech a v různých časech. V současnosti je o zumbu velký zájem a proto se někdy liší kvalita. Taky se mi už stalo, že mi předcvičující nevyhovovala, protože opakovala stále stejnou sestavu. Nyní chodím ke kamarádce, která je šikovná, a baví mě to daleko víc,“ řekla Alžběta Jančová z Klatov.

Výjimkou dnes není ani potkávat lidi chodící s hůlkami, podobnými lyžařským. Tento nový sport, který se nazývá nordic walking, v překladu severská chůze, je běžná chůze se speciálními hůlkami, kterou mohou lidé provozovat kdekoliv, v jakémkoliv počasí a v jakémkoliv věku. „K Vánocům jsme babičce darovali vycházkové hole, podobné těm na lyžování. Měla z nich obrovskou radost, protože ráda chodí na procházky. Bere si je všude s sebou, protože jsou skládací a pohodlně se jí vejdou do tašky. Hlavně je spokojená s tím, že chůzí s hůlkami nezatěžuje tolik klouby,“ uvedla Jana Turnerová z Lub.