„Byl jsem osloven basketbalovým klubem BK Klatovy s tím, že tady bude probíhat evropský šampionát. Chtěli jsme spojit symbol města, což je klatovský karafiát, s basketbalem. K místnímu sportu mám velký vztah, zejména k basketbalu, tak jsme se rozhodli věnovat nově vyšlechtěný druh karafiátu právě tomuto turnaji,“ řekl ředitel Technických služeb města Peter Pošefka.

Ten se šlechtění věnuje ve svém volném čase jako oblíbenému koníčku a za čtyřicet let šlechtění má uznáno pět speciálních odrůd karafiátu včetně tohoto nejnovějšího. „Vypěstovat nový druh karafiátu je dlouhodobá práce s nejistým závěrem. Trvá to několik let a začínal jsem s více než tři sta květy a je z nich pouze jeden kus nové odrůdy. Tenhle karafiát jsem začal šlechtit před sedmi lety a letos byl uznaný jako nový druh, který jsme pojmenovali Miss Basketball. Za 206 let bylo vyšlechtěno pouze 60 odrůd, takže je to velká vzácnost,“ uvedl Pošefka.

Že si šampionát vysloužil svou vlastní odrůdu není podle Pošefky jen tak. „V Klatovech je zvykem, že se nově vyšlechtěné odrůdy věnují významným osobnostem, které měly vztah k městu. Dá se to brát jako symbol turnaje a je jím inspirováno i logo celého šampionátu,“ vypráví rozvážně.

SKLENĚNÉ KARAFIÁTY

Jedinou smutnou zprávou je, že si hráčky naživo speciální karafiáty už neprohlédnou. „Bohužel karafiáty už odkvetly, přesto chceme karafiát prezentovat jako symbol týmům, které se turnaje účastní. Nechali jsme vyrobit skleněné klatovské karafiáty, které předáme každému týmu při slavnostním zahájení. Je to věrná kopie od místního skláře, který dělal každý karafiát ručně,“ odhaluje Pošefka překvapení pro týmy.

Šampionát pro svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho začíná už třetího srpna a šéf Technických služeb věří, že i on přispěl svým dílem k potenciálnímu úspěchu českého týmu.