Návštěvníci tam budou moci zhlédnout spousty pokusů, které by jinak neměli možnost vidět. Bude se tam totiž konat Evropská noc vědců 2013, kterou pořádá Západočeská pobočka České astronomické společnosti.

Jedlá kometa

Tato akce se koná každý rok v jiném městě. Tentokrát se tuto akci rozhodli uspořádat v Klatovech, kde na obyvatele čeká velmi bohatý program, na kterém se ve velké míře budou podílet především tamní školy. Na náměstí se představí více než desítka organizací s programem, jehož základ budou tvořit především pokusy z fyziky, chemie nebo biologie. Těšit se můžete i na astronomickou kuchařku, kde se bude vařit například jedlá kometa, což ocení především menší návštěvníci.

Pro větší a odvážnější tam bude mimo jiné připravený vysokofrekvenční Teslův transformátor, který je schopný generovat napětí až 230 000 V. Připraveno je i mnoho dalších věcí, které si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. V přednáškovém sálu dominikánského kláštera se budou během celého večera konat astronomické a fyzikální přednášky doplněné vědomostní soutěží o ceny s astronomickou tématikou.

Náměstí bude celé ve tmě

Chybět nebude ani astronomické pozorování dovezenou astronomickou technikou, které se uskuteční za jasného počasí na náměstí. Pozorovat nebudete jen planety, ale například i deep-sky objekty. Proto bude v tento den zhasnuté místní osvětlení.

„Domlouvali jsme se s pořadateli Evropské noci vědců a přišlo nám zajímavé, aby se tato záležitost dostala do Klatov, aby povzbudila zájem nejen dětí, ale také jejich rodičů, aby si vyzkoušeli některé záležitosti třeba z dob školní docházky nebo svých studií, které už zapomněli. Konec konců si myslím, že dostat se naživo na náměstí k některým fyzikálním a chemickým věcem může být pro obyvatele města všech generací zajímavé. Je tam rozměr zábavní, ale i vzdělávací, což bych považoval za hodně důležité," řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Akce na náměstí začne v 16 hodin a skončí ve 23 hodin.

Oslaví sv. Václava

Následující den se na stejném místě uskuteční od 10 hodin Svatováclavské oslavy, jejichž součástí bude Svatováclavská jízda s přivítáním sv. Václava starostou města, a to před radnicí ve 12 hodin.