Šest lokalit vytypovaných Správou úložišť radio〜aktivního odpadu (SÚRAO) jako nejvhodnějších pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva bylo vyškrtnuto z Politiky územního rozvoje, kterou nedávno schválila vláda.

Jednou z těchto lokalit je i Pačejovsko, kde by úložiště mohlo vzniknout v oblasti vymezené Pačejovem, Pačejovem – Nádraží, Maňovicemi a Jetenovicemi.
Pro obce, které na svém území úložiště nechtějí, se toho však příliš nemění.

„Není to zásadní změna, průzkumy běží dál. Úložiště je samozřejmě nutné, hledání vhodné lokality je potřeba, vadí mi ovšem, že obce nejsou rovnoprávnými účastníky jednání, nemohou případný průzkum zastavit. Vyškrtnutí lokalit z Politiky územního rozvoje není systémovým řešením, především by se měla změnit legislativa ve smyslu zrovnoprávnění občanů a obcí. Nejdále v záměru vybudování úložiště jsou zatím ve Švédsku, kde se ovšem po dobu dvaceti let konala veřejná diskuze, po celou dobu měly obce možnost z jednání vystoupit a úložiště nepovolit,“ řekl Deníku starosta Chanovic Petr Klásek.

„Je to částečný úspěch, aspoň něco se stalo, proti úložišti však budeme bojovat dál, až do konce,“ dodal starosta Maňovic Miroslav Panuška.

Pokračování průzkumů potvrdil i ředitel SÚRAO Vítězslav Duda. „Schválení Politiky územního rozvoje bez lokalit pro hlubinné úložiště nemá podstatný vliv na další postup státu v oblasti přípravy úložiště. Lokality zůstávají dál potenciálně vhodné. Souhlas obcí byl závazkem minulé vlády. SÚRAO bude o souhlas obcí s geologickými průzkumy usilovat, budeme prosazovat finanční motivace pro obce a podporovat příslušnou úpravu atomového zákona, nicméně z hlediska platné legislativy není tento souhlas pro povolení průzkumu nezbytně nutný,“ uvedl Duda.

Proti plánům na vybudování hlubinného úložiště u Pačejova už od roku 2003 bojuje i občanské sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme, jehož členy je několik tisíc lidí i řada obcí. „V žádném případě to nevnímám jako nějaký úspěch, podle mého názoru je to pouze zastírací manévr. Vůbec nic to neznamená, navíc lokality se do plánů územního rozvoje mohou kdykoli vrátit,“ byl skeptický místopředseda sdružení Jan Benda.

Na protest proti hlubinnému úložišti u Pačejova pořádá sdružení v sobotu 15. srpna už tradiční akci Ohroženou krajinou na kole i pěšky. Sraz účastníků cyklistické a turistické akce je ve 14 hodin na fotbalovém hřišti TJ Sokol Pačejov. Akce je zároveň vzpomínkou na čestného předsedu a spoluzakladetele sdružení, herce Miloslava Šimka.