Tam, kde se smály a učily děti, zejména z Mostecka, je dnes vidět obraz zmaru. Redaktor Deníku navštívil areál bývalé školy v přírodě v Nuzerově na Sušicku.

Areál, který tvoří několik budov, vypadá na první pohled zanedbaně, trávník již dlouho nikdo nesekal. První budovou za bránou je kotelna. Ta se prozkoumat nedá, po železném schodišti jsou tam dnes jen zbytky. Pravděpodobně skončilo ve sběrně. Prostor je nezajištěný, kdyby se sem dostalo dítě a spadlo dovnitř, nevylezlo by samo ven.

Nad kotelnou je dílna, v ní je obrovský nepořádek. Všude se povalují plechovky od barev a chemikálií. Ve stejné budově je sklad lůžkovin. Polštáře a deky tady stále jsou, ale zapáchají zatuchlinou a neumím si představit, že pod nimi spávaly děti.

Za kotelnou je hlavní budova. Do ní vedou velké dokořán otevřené dveře. Největší prostor zabírá jídelna a kuchyně. V rohu jídelny se krčí notně poničené piáno. V kuchyni potkávám dvě ženy. Nevím, zda jsem se více polekal já jich, nebo ony mě. „Pamatuji si, jak to tady vypadalo, když tady byla ještě škola. Potom to prý někdo koupil a chtěl tady dělat luxusní hotel. To se, jak vidíte, nepodařilo," říká mi starší žena. Fotografovat se nechce, jméno také neprozradí a rychle odchází.

Pod jídelnou je rozsáhlý sklep. Prozkoumat se nedá, je v něm poměrně dost vody. K prohlídce mě neláká ani zápach, který se z něj line. Vtipně vypadají nápisy na tabulkách na dveřích. Křičí z nich zákazy kouření, omezení doby přestávek a další zákazy, příkazy a nařízení.

V hlavní budově jsou jasně viditelné známky pobytu dětí. Na nástěnce je rozvrh vyučovacích hodin, u telefonu je tabulka, která zakazuje soukromé hovory.

V patře hlavní budovy jsou školní třídy. Nápisy na tabulích svědčí o tom, že je nepsalo žádné dítě. Po chodbě se povalují školní pomůcky, mapy, fotografie měst a další pedagogické potřeby.

V dalších budovách byly pravděpodobně ložnice dětí. V některých pokojích jsou vidět provizorní postele, u kterých jsou popelníky. Vypadá to, že tady přebývají lidé bez domova. Na chodbách je stavební suť, kovové potrubí je částečně vytrháno a odvezeno. Na pokojích není na balkonech zábradlí. Stejně jako schody do kotelny skončilo zábradlí pravděpodobně ve sběrně.

Venku je plocha, kde bylo pravděpodobně hřiště. A zdá se, že bylo oplocené, ale i plot vzal dávno za své. Prolézačka a skluzavka, které jsou nedaleko, vypadají v místě nepatřičně. Oproti všemu kolem téměř září novotou. Areál je podle katastru nemovitostí v majetku soukromé osoby a v současné době je na něj uvalena exekuce.

S pocitem zmaru bývalou školu opouštím.