Titul „Miss Tatra 2013" totiž patří Tatře 815, CAS 20 Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Klatovy, který si ho přivezl z třetího ročníku Zbirožského hasičského Tatrování.

„Byli jsme na všech třech ročnících. Na prvním jsme se byli podívat, ve druhém jsme se přihlásili a ve třetím jsme vyhráli. A důkazem, že se hasiči na Klatovsku o svůj vozový park dobře starají, je to, že hned první ročník vyhrál SDH Luby," uvedl velitel SDH Klatovy Pavel Lajpold.

Volba královny mezi tatrami se konala v areálu Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu a její součástí byly tři soutěže. Nejdříve diváci vybírali krásku mezi 71 tatrami, poté miss vybírala odborná komise a třetí soutěží byla soutěž posádky v dovednostním klání při výměně pneumatik na Tatře 815. Komise posuzovala vzhled, stav, uložení věcí a celkové provedení vozidla.

„Velice si toho, že naše tatra zaujala komisi, vážíme a zahřeje to u srdce, když si vzpomeneme, co jsme tomu věnovali času. Vymýšleli jsme rekonstrukci, která se uskutečnila v roce 2011, a tak to potěšilo nás i zhotovitele rekonstrukce. Naše tatra, která byla vyrobena v roce 1987, vyhrála a za námi skončilo jedno z nejnovějších vozidel. Komise také ocenila nápad, že naše auto bylo přestavěno z úplně jiného typu," pochvaloval si Lajpold.

Na klatovské Tatře 815, CAS 20 šlo o změny v nástavbě uložení věcí, zprovoznění skříní, které členové SDH vymysleli a zhotovitel podle toho upravil. „V roce výroby auto sloužilo k výjezdům k ohňům, byly v něm jen proudnice a hadice. Naší snahou bylo v něm nyní uložit co nejvíc prostředků. Vozidlo zůstalo stejně dlouhé, ale úložné prostory jsou jednou tak velké a vejde se tam o dva členy posádky víc. A to i za cenu zmenšení nádrže," vysvětlil rekonstrukci strojník zásahové jednotky a starosta sboru Jiří Vítovec.

„K této změně nás vedlo hlavně to, abychom měli moderní vozidlo, ale za jiné peníze než fungl nové. Takže jsme se dostali nakonec na koncepci moderních aut za poloviční cenu," dodal Lajpold, který poděkoval za podporu při činnosti sboru městu Klatovy.

Ale titul miss nebyl jediným oceněním, které si Klatované domů přivezli. V soutěži posádek obsadila dvojice Pavel Lajpold – Michal Jabůrek třetí místo. Jde o to, v co nejkratším čase heverem zvednout auto, demontovat přední kolo, oběhnout s ním kužel a zase kolo zpátky namontovat a vrátit vše od nářadí až po lidi zpět na startovní čáru. Jen pro zajímavost – čas vítězné posádky z SDH Ohrazenice byl 4 minuty a 29 sekund, klatovská posádka to zvládla za 4 minuty a 59 sekund.