„Překvapila mě vyhrocená atmosféra. Čekal jsem napětí mezi aktivisty a policií, mnohem větší je ale mezi aktivisty a místními,“ prohlásil ve středu poslanec a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který si přijel na Modravu vyslechnout všechny strany.

V šumavské lokalitě se navíc sešlo nejvíce aktivistů od začátku protestů, více než stovka. A znovu se dostávali do konfliktu s policisty, desítky z nich skončily na policejní služebně. „Jedna blokádnice byla při vynášení z prostoru vymáchána v kalužích a bahně. Policisté také napadli otce, který chtěl něco říci své 17leté dceři, než bude odvezena,“ řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník.

Během Sobotkovy procházky do lokality Na Ztraceném ale podle jeho slov k žádným konfliktům nedošlo. Cestou z Modravy Sobotka hovořil s ekology a jejich odborníky, cestou zpět pak se zástupci obcí a lesáky. Následovalo i jednání se zástupci Plzeňského a Jihočeského kraje a vedením Národního parku Šumava (NPŠ). Na své dřívější kritice ministerstva životního prostředí i dál trvá. „Ministr Tomáš Chalupa zaspal a teď hraje mrtvého brouka, lepší organizace dialogu by určitě upustila páru,“ tvrdí poslanec s tím, že je připraven podpořit návrh zákona o Šumavě, který vytvořilo plzeňské hejtmanství, a pustit ho do druhého čtení ve Sněmovně.

Podle náměstka ředitele NPŠ Jiřího Mánka se už nejedná o odborné spory. „Jsme svědky politizace a nepřiměřené medializace sporu,“ uvedl Mánek. Je také přesvědčen, že do konce týdne pracovníci NPŠ zvládnou asanovat stromy napadené kůrovcem podle plánu.

Podle politických zástupců však nelze celou věc zcela odpolitizovat. „Rozhodnutí totiž nemohou udělat vědci, ale volení zástupci,“ míní Sobotka s tím, že budoucí zákon musí být takovým kompromisem, aby byly do určité míry spokojeny všechny zúčastněné strany.

„Je třeba říct, že to dvacet let bude tak a tak, aby se přístup k parku neměnil s každými parlamentními volbami,“ doplnil krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD), který zákon o Šumavě připravoval. Ačkoli věřil, že by mohl být zákon schválen už koncem letošního roku, podle Sobotky je tento termín nepravděpodobný. „Je třeba dát debatě čas, ministerstvo určitě vypracuje pozměňovací návrhy. Nejdříve to bude v lednu nebo v únoru,“ uzavřel Sobotka.

Miroslava Tolarová, Milan Kilián