Klatovsko – Krajská veterinární správa (KVS) pro Plzeňský kraj před několika dny ukončila „mimořádná veterinární opatření při výskytu a k tlumení nebezpečné nákazy tularémie zajíců“, která byla vyhlášena letos 27. dubna poté, co byla v katastru obce Mířenice zjištěna nákaza touto nebezpečnou chorobou.

„V průběhu tříměsíční pozorovací doby se nepotvrdil v ochranném pásmu bakteriologický nález původce onemocnění u uloveného nebo uhynulého zajíce,“ píše se v dokumentu podepsaném ředitelem KVS pro Plzeňský kraj Jiřím Bílým, který obdržely různé instituce na Klatovsku.

Tularémie se vyskytuje u hlodavců (myši, zajíci apod.), kromě nich ale člověka může nakazit i klíště či ovád. Z člověka na člověka tato choroba přenosná není. Proti tularémii se nedá očkovat. Mikrob vniká do těla různými cestami, například při vdechnutí, kůží či při snědení kontaminované potravy. „Léčba je nutná podáním vhodných antibiotik. V případě, že onemocnění není léčeno, může docházet ke vzniku nevratných komplikací v organismu,“ upozornila již dříve v Deníku klatovská okresní epidemioložka Anna Kubátová.