Hned ve čtvrtek večer od 19.30 budou mít diváci možnost vidět na náměstí Vojenský umělecký soubor Ondráš, jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky. „V současné době působí v ČR jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru. Nový pořad Krajinou času provází symbolika bohatého štědrovečerního stolu. Na něm se schází plody a výtvory celého roku, které se stávají inspirací a pojítkem jednotlivých čísel. Některé připomínají události a činnosti spojené s hospodářským rokem, další poukazují na postavení a vztahy lidí ve společnosti, na přirozené vlastnosti člověka. Přijde na lásku, vztahy, chamtivost, práci, ale i zábavu a magické chvíle. To vše je umělecky vyjádřeno pomocí tance a hudby, vycházejících z tradic a zvyků etnografických regionů České republiky a Slovenska,“ uvedla ředitelka festivalu Denisa Valentová.

GALAPROGRAM

V pátek v 16.30 hodin vystoupí mexický soubor na Kolonádě a slavnostní zahájení celého festivalu se uskuteční od 18 hodin na hlavním pódiu na náměstí. Na něj naváže samostatný pořad Plzeňského lidového souboru Mladina. „Do souboru chodí 35 mladých lidí, kteří se netají láskou k folkloru i mladému Plzeňskému pivu. Pro zajímavost, diváci naposledy soubor viděli na největším folklorní události na Slovensku a v Česku, tedy na Folklorním Festivalu Východná a Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice. Svou letní šňůru vystoupení soubor zakončí právě v Klatovech, takže je na co se těšit,“ nalákala Valentová.

V sobotu soubory vystoupí především na hlavním pódiu na náměstí. Nově se část programu přesune i do Vrchlického sadů. Například mužský sbor Bratříčci tam zazpívá na přání a při poslechu budou moc diváci ochutnat moravská vína. Večer na hlavním pódiu na náměstí vystoupí soubory v rámci tradičního Festivalového Galaprogramu, kde uvidíte i soubor z Indonésie.

PRŮVOD MĚSTEM

V neděli dopoledne projde městem slavnostní průvod, se začátkem v 10.30 hodin u Sokolovny, dále Plzeňskou a Pražskou ulicí, s krátkými zastávkami skončí na klatovském náměstí. Před třetí hodinou festivalový program skončí.

Klatovští organizátoři jsou hrdí na to, že jejich práci ocenila Evropská festivalová nadace (EFA), která jim jako jednomu z 23 českých festivalů udělila evropskou značku kvality EFFE. Klatovský festival tak najdete i na portálu FestivalFinder.eu.

Více o Klatovské pouti si přečtete v úterním vydání Klatovského deníku.