„Jsme hrozně rádi. Je to veliký úspěch. Myslím si, že za něj vděčíme nejen učitelům a studentům, ale také rodinné atmosféře, která u nás ve škole panuje,“ řekla Soňa Rabušicová, ředitelka klatovské obchodní akademie. Ta se umístila jako osmá v republice mezi středními odbornými školami. Těsně za ní skončila plzeňská obchodní akademie.

Na seznamu nejúspěšnějších gymnázií nebyl region už tolik vidět. Krajský vítěz, Masarykovo gymnázium v Plzni, bylo celkově až na 60. místě. I tak ale počtem bodů porazilo i nejlepší odbornou školu v republice.

„Když jsem se dozvěděla, jak jsme dopadli, zatajil se mi dech. Naše precizní a systematická příprava nese ovoce. Máme ohromnou radost,“ uvedla ředitelka Masarykova gymnázia v Plzni Margit Turníková.

Státní maturita přitom odhalila i školy, kde bylo neúspěšných více než sedmdesát procent studentů. Na druhé straně žebříčku se ocitli studenti nástavbových oborů, kterých propadlo čtyřiačtyřicet procent, z učňů neprošla asi třetina. Na 11 školách byla neúspěšnost přes sedmdesát procent.

Ministerstvo ale nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol. Úředníci přesto počítají s tím, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků.