Sportovní hala v Sušici, která stojí v současné době vedle gymnázia, bude za několik let minulostí. Město Sušice rozhodlo na posledním zastupitelstvu, že postaví novou a starou zbourá.

Plány

Město Sušice odkoupilo v minulém roce halu od Tělovýchovné jednoty Sušice, která neměla finanční prostředky na její rekonstrukci. Budova byla totiž postavena před mnoha lety a tomu odpovídá i její stav. Podle vedení města jde i o nevhodnou lokalitu pro sportovní halu. „Po diskuzi zastupitelstva se rozhodlo o tom, že budeme dále rozvíjet myšlenku výstavby nové haly. Až by se postavila nová, stará by se nechala zbourat a udělalo by se tam zázemí pro Sokolovnu," uvedl starosta města Petr Mottl.

Během příštího roku mají Sušičtí v plánu udělat podrobnější studii a začít stavbu připravovat. „Náklady budou obdobné jako by byly v případě rekonstrukce, čili okolo 35 milionů korun. Jde ale jen o odhad. Skutečné náklady budeme znát až uděláme projekt," vyčíslil starosta.

Nová hala by měla vzniknout u areálu Sušických lesů a služeb za nímž je pozemek města. Pokud se vše podaří mohli by se jí Sušičané dočkat v letech 2017 či 2018. „Dokončení v těchto letech by bylo fajn. Zatím jsme ale na počátku a hledáme řešení a možnosti. Další věcí jsou finanční prostředky, takže samozřejmě pokud bude možnost, budeme žádat i o dotaci," dodal Mottl.

Obyvatelé Sušice vítají výstavbu nové haly. „Současná hala už by mohla být využita do filmu z totality. Podle mě je dobře, že chce město postavit novou a ne cpát peníze do té staré. Snad se to podaří a nezůstane jen u projektu. Myslím, že hlavně sportovci budou rádi, že budou mít pořádné zázemí, aby se tady mohl sport dále rozvíjet. I mladé více přiláká moderní zázemí než retro," řekl Sušičan Jan Malík.

Došly peníze

Hlavním důvodem, proč se Tělovýchovná jednota Sušice rozhodla nabídnout městu halu k prodeji, byly peníze. „Jedním z důvodů bylo vyschnutí pramene Sazky. To je věc, se kterou se musí potýkat všichni sportovci. Jestliže do správy našeho majetku chybí ročně 120 až 150 tisíc korun, tak se to muselo po čase projevit. Další věcí je, že v Sušici není velké sponzorské zázemí. Za poslední tři roky nám chybí půl milionu korun. Proto jsme byli nuceni na tuto situaci reagovat a řešit ji," vysvětlil krátce po odsouhlasení prodeje na zasedání zastupitelstva města předseda TJ Sušice Josef Farták.

Město halu koupilo za 2,5 milionu korun, i když ne všichni zastupitelé s tím souhlasili.