Radnice sice původně souhlasila s tím, aby firma zřídila vjezd do areálu, který nezbytně potřebuje, ale teď se tomu snaží zabránit. Důvodem podle všeho je, že firma má kontroverzní pověst, je dokonce spojována s halal porážkami. Firma ale tvrdí, že nic takového v Klatovech v úmyslu nemá.

MĚSTO JATKA NECHCE

„Povolení vjezdu vydal v polovině roku 2015 příslušný silniční správní úřad. Podobně jako i v mnoha jiných případech jej řešil z pohledu technických možností napojení na místní komunikaci, nikoliv z pohledu využití areálu. Ve chvíli, kdy jsme dostali doplňující informace o možném záměru firmy, učinili jsme patřičné a možné kroky,“ vysvětlil Deníku změnu stanoviska města starosta Klatov Rudolf Salvetr. Dodal, že osobně je velmi rád, že tento postup má jednoznačnou podporu ze strany zastupitelů. „Naši podporu si dle mého totiž jednoznačně zaslouží podnikatelské záměry, které jsou v souladu s tradičními hodnotami naší společnosti. Což zde nevidím, a proto si jej na území města nepřeji,“ řekl jednoznačně Salvetr.

Dokončí firma vjezd a otevře tak jatka, nebo svůj spor s městem prohraje?Zdroj: Deník / Kilián Milan

HALAL PRÝ NEPLÁNUJÍ

Společnosti se chování radnice nelíbí. „Jednání města Klatovy proti firmě je silně obstrukční a škodící,“ posteskl si zmocněnec firmy Yavuz Cekic. Co se týče aktivit firmy, uvedl, že se zabývá masnou produkcí a výrobou kebabu, který je prodáván především do zahraničí, ale i v ČR. Na další otázky ohledně vedení firmy, počtu zaměstnanců a podobně neodpověděl. Uvedl ale, co má firma v plánu v Klatovech. „Plánujeme jatka s českými a evropskými normami, dále zpracování a výrobu uzenin. Momentálně se živá zvířata převážejí z ČR na jatka do zahraničí. Naším cílem je tak otevřít porážku na Klatovsku,“ vysvětlil Cekic. Na přímou otázku pak zaměstnankyně společnosti Pavla Şimşek Tasová doplnila, že halal jatka společnost neplánuje ani nežádala o výjimku.

Práci by prý ve firmě dostali i místní. „Po uzavření masokombinátu v Klatovech přišli bývalí zaměstnanci o svá pracovní místa a odešli pracovat do zahraničí. Na některé bývalé zaměstnance máme kontakty a čekají, až se provoz otevře a budou se tak moci vrátit pracovat zpět do svého regionu,“ tvrdí Cekic.

ROZHODNOU SOUDY

Zda ale bude společnost jatka někdy provozovat, je otázkou. Spor nyní řeší klatovský soud, pohledy obou stran na celou záležitost jsou diametrálně odlišné. Město Klatovy jakožto žalobce chce, aby firma, jež se stavebními pracemi už začala, uvedla vše do původního stavu, neboť podle advokáta Rostislava Netrvala je smlouva, která byla uzavřena, neplatná. Záměr totiž nebyl řádně vyvěšen. Naopak právní zástupce Enes Fleisch David Navrátil je přesvědčen, že firma má právo na zbudování vjezdu, a to zejména kvůli pravomocnému rozhodnutí silničního úřadu. Klatovský soud by měl vynést rozsudek právě dnes, nicméně je takřka jisté, že ať bude verdikt jakýkoli, poražený se odvolá ke krajskému soudu. A ten bude mít rozhodující slovo.

Od začátku týdne připadlo ve Ski&Bike Špičák už více než 30 centimetrů čerstvého prašanu.
VIDEO: Sněhu je dostatek na sjezdovkách i tratích