Jsou špinaví, na zemi mají igelitku často se svými jedinými věcmi, chovají se hlučně, obtěžují kolemjdoucí a popíjejí levné pivo. Podobné partičky jsou k vidění v řadě měst i větších obcí v regionu. Lidem to vadí, mnohé radnice už proto začaly podobná individua vytlačovat pomocí vyhlášek z veřejných prostranství.


Pije se všude


V klatovském okrese je zřejmě nejhorší situace v největším městě – Klatovech. „Bydlím blízko Bouchalky a právě před ní často na lavičce popíjejí podezřelí týpci, kterým se raději vyhnu širokým obloukem. Ale ono je to všude. Když jedete do Kauflandu, tak vás tam ti opilci obtěžují, tihle lidé jsou na vlakovém i autobusovém nádraží a s prominutím se chlastá dokonce i na lavičkách na dětských hřištích,“ řekla Deníku obyvatelka Klatov, která by proto podobnou vyhlášku uvítala. To, že by přinesla alespoň částečný úspěch, potvrzují i Láďa Wirt a jeho družka, kteří jsou téměř denně k vidění s lahvovým pivem v ruce před potravinami v klatovské Pražské ulici. „Kdyby za to byly pokuty, tak bysme s tím pivem šli domů, nebo se schovali třeba do parku. Určitě bysme ho nepopíjeli tady na ulici,“ tvrdí Láďa.


V Klatovech se ale lidé zřejmě hned tak protialkoholové vyhlášky nedočkají. „Žádná taková vyhláška není určitě ve stadiu přípravy, neboť se neprojednávala na radě ani na zastupitelstvu,“ řekl Deníku tajemník klatovské radnice Miroslav Šafařík a dodal: „Myslím, že ji město ani nepotřebuje. Pokud se někde něco takového děje, mohou to vyřešit městští strážníci.“


Nýrsko: pomohla


Přitom v obcích, kde protialkoholové vyhlášky už zavedli, si je pochvalují. Jako první ji odsouhlasili zastupitelé v Nýrsku, kde měli velké problémy s lidmi, kteří popíjeli u řeky i jinde a dělali přitom nepořádek a hluk. Šlo především o cizince, kteří byli zaměstnáni v Okule a dalších firmách. „Od května, co je vyhláška v platnosti, jsme udělili desítky pokut a podařilo se nám tak vytlačit většinu opilců z ulic. Samozřejmě se najdou tací, co si nechtějí dát říct, a jednoho nepolepšitelného hříšníka bude dokonce řešit přestupková komise, ale vyhláška účel rozhodně splnila. Doporučil bych ji všude tam, kde mají problémy jako my,“ pochvaluje si velitel nýrských městských policistů Milan Kolář.


Zakázali i drogy


Od července platí obecně závazná vyhláška i v Janovicích nad Úhlavou, kde zakázali požívat na určených veřejných prostranstvích nejen alkohol, ale i omamné a psychotropní látky. „Na ministerstvu mi potvrdili, že jsme byli vůbec první v republice, kteří zakázali drogy,“ směje se janovický starosta Michal Linhart, mnohem vážněji ale dodává: „Máme s vyhláškou velmi dobrou zkušenost. Na nejexponovanějších místech, jako je třeba autobusové nádraží, se situace výrazně zlepšila. Vyhláška působí především psychologicky. Kdyby byl ale nějaký problém, zasáhnou státní policisté z Nýrska a dotyčnému udělí pokutu.“


Chce ji i Sušice


I proto v některých dalších městech okresu už na přijetí vyhlášky pracují. „I u nás máme problém se skupinou lidí, která popíjí na veřejnosti. Vyhlášku, která to zakáže, už proto připravujeme. Rádi bychom ji přijali do konce roku,“ potvrdil starosta Sušice Petr Mottl.


A jaké máte zkušenosti s opilci v ulicích vašeho města vy? Měly by radnice přijímat protialkoholové vyhlášky? Napište nám svůj názor do diskuze.