V Klatovech zrekonstruovalo město objekt bývalé vojenské ubytovny v Tyršově ulici, kde vzniklo 32 nových bytů, 16 o velikosti 1+kk a 16 o velikosti 2+kk, jde o čtyři podlaží vždy po osmi bytech.

Výše nájemného je stanovena na 200 Kč/m2/měsíc. Součástí rekonstrukce je také instalace výtahu a výstavba parkovacích stání, zateplení objektu a výměna oken. Byty jsou nově zrekonstruovány a mají základní vybavení. V současné době se koná předregistrace zájemců, k nastěhování by měly být v polovině roku 2024.

Ve větší míře se chystají městské byty v Nýrsku. A to na několik etap. Město zahájilo technické přípravy vedoucí k výstavbě nových nájemních bytů. „Byty budou o velikosti cca 60 až 70 m2 a budou vybudovány na pozemcích města. První lokalitou je pozemek po zdemolovaném objektu č.p. 585 v Klatovské ulici. Na tento objekt je již před dokončením projektová dokumentace s počtem bytů 12. Druhým místem výstavby bude náměstí, a to prostor po zdravotním středisku. I zde bude postaven bytový dům s cca 12 bytovými jednotkami. Posledním místem bude pozemek v prostoru bývalých kasáren, kde budou postupně postaveny tři objekty, každý po cca 30 bytech. V první etapě půjde o jeden objekt,“ uvedl starosta Miroslav Rubáš.

Další ročník policejní akce Speed Marathon vypukne už tento pátek. Ilustrační foto: poskytla PČR
Speed marathon: Policie na Klatovsku měří rychlost, víme kde

Výše nájemného bude vycházet z podmínek stanovených poskytovatelem dotace, dle předpokladů se bude pohybovat pod tržním nájemným v Nýrsku. S výstavbou se počítá v horizontu cca pěti let a město ji bude financovat pomocí dotací, vlastních prostředků a počítá i s úvěrem. Ten bude splácen z příjmů za nájemné v nově postavených bytech.

Již dlouho volají po nových možnostech bydlení obyvatelé Železné Rudy. Ve městě se sice staví ve velkém, ale jde o developerské projekty s apartmánovým bydlením. Město ale připravuje kroky k novým možnostem. Nové městské nájemní byty vzniknou například v areálu bývalé mateřské školy. Další bytový projekt může po schválené změně Územního plánu vyrůst v lokalitě u Kandaháru, v neposlední řadě pak po naplánované revitalizaci v současném domu služeb Královák. Město chystá rovněž výstavbu služebních bytů a sociálního zázemí v areálu sedačkové lanovky na Hofmankách. „Město se bohužel v minulosti zbavilo prakticky veškerého majetku, především prakticky celého bytového fondu. Tržní ceny bytů a s tím souvisejících nájmů se u nás bohužel stávají pro většinu lidí nedostupné. My ale potřebujeme byty pro lidi, kteří zde pracují třeba i pro město a naše organizace, jako je třeba mateřská a základní škola. Proto děláme maximum pro výstavbu co největšího počtu městských bytů, které budeme moci pronajímat za rozumné nájemné,“ vysvětlil starosta Železné Rudy Filip Smola.

Turistická známka s číslem 2909 připomíná husitskou historii Sušice.
Nové turistické známky připomenou husitskou historii Sušice a Malého Boru

Nové projekty ohledně výstavby nových bytů se chystají také v Domažlicích. Díky nim by se tamní obyvatelé mohli dočkat nových bytových možností. „Zastupitelstvo města schválilo smlouvu s developerskou firmou, která chystá výstavbu nájemních domů na sídlišti Kozinovo pole. Výstavba tří objektů je plánována na etapy. Město samo má v Petrovické ulici připravenu plochu pro výstavbu šesti nájemních domů. V minulém volebním období financovalo veškeré inženýrské sítě a komunikace. Předpoklad je, že část postaví město z vlastních zdrojů za použití vhodné státní dotace a část postaví vybraný developer,“ uvedl starosta Domažlic Stanislav Antoš.