Tabule s výrazně blikajícím červeným číslem, které ukazuje výši rychlosti auta, jsou k vidění již v mnoha obcích na Klatovsku. Někde dokonce ukazuje i registrační značku vozů, které dostatečně nezpomalí. Obce si tyto měřiče rychlosti chválí.

„Po silnicích se pohybuji velmi a většina řidičů, jakmile se rozsvítí, rychlost jízdy uzpůsobí. Chápu je jako preventivní opatření zejména na vjezdech do obcí. A poměrně účinné. Nejde jen o prevenci rychlé jízdy na území obcí. Díky propojení s policejními databázemi pomáhají například též při hledání ztracených automobilů," řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr. V Klatovech bylo v minulém roce rozmístěno osm nových měřičů.

Nově byly v minulém roce měřiče instalovány také v Horažďovicích, Běšinech a v Mochtíně. „Měřič má určitě svůj účinek a uvítali jsme tu možnost, ho tady mít. Má své opodstatnění, i když ne všichni přibrzdí, ale většina ano," uvedl starosta Běšin František Vlček.

NEPŘIBRZDÍ

Ne všichni však na měřiče dbají, i když jim tam svítí mnohem vyšší rychlost, než je povolená. S tím se setkávají například v Červeném Poříčí. I přesto, že tam měřič je a často tam měří rychlost i policie, obcí někteří doslova „prolétnou".

Někteří řidiči sami uznávají, že je měřiče „strašily" jen chvíli, ale jiní výzvu dodržují. „Když se měřice objevily, tak z nich měl strach každý, protože nikdo nevěděl, jak to funguje, zda za vámi za chvíli nevyjede policie. Teď už většina řidičů ví, že je to jen upozornění, že se toho až příliš nestane, když nezbrzdí úplně na padesátku. Bohužel to většinou nedodržují kamiony, které jsou mnohem nebezpečnější, než osobáky," řekl Klatovan Petr Král, který podotkl, že podle něj je nejhorší situace v Klatovech na Domažlickém předměstí, když se ženou kamiony od Domažlic do města. A nezpomalí je ani to, že jsou tam měřiče hned dva po sobě. „Už jsem několikrát zažil, že se tam hnal kamion jako blázen. Tam by asi pomohly zpomalovací pásy. Ty by je donutily přibrzdit, stejně tak osobáky," dodal Král.