„Začal jsem pěstovat mečíky jako mladý novomanžel, ale pak jsem odešli se ženou pracovat do Železné Rudy, ale tam se jim bohužel nedařilo, takže z 900 odrůd, které jsem měl, se to postupně zužovalo, že to nemělo cenu ani pěstovat. V roce 2013 jsem se vrátil do rodné chalupy v Kvaslicích u Habartic a obnovil jsem pěstování. Nyní mám necelých pět set odrůd. Kvůli věku i prostoru už to více rozšiřovat nebudu,“ řekl Strnad s tím, že začal také s pěstováním denivek.

Mečíky patří dle jeho slov mezi jedny z nejkrásnějších a nejpěstovanějších květin. "Jde o dekorativní květinu, čili není dobré ji nechat po celou dobu květu na zahrádce, ale po první nákvětu ji dát do vázy nebo jako dárek. Bohužel nejsou mrazuvzdorné, takže se musí na zimu dát do místnosti a na jaře zasázet. V současné době jsou čeští a slovenští šlechtitelé špičkami v celém světě," sdělil pěstitel.

Nejpyšnější je na odrůdy, které vyšlechtili jeho kamarádi. "Jde o pány Koníčka, Šlosara, Mikulicu a na Slovensku pana Lelka. To jsou skvělí a mladší pěstitelé, u nich vidím budoucnost, že pěstování mečíků bude pokračovat," dodal Strnad.

Bezpečná Šumava 2021.
Lidé se na Šumavě během léta více ztráceli, někteří se i hrubě chovali