Tradiční masopustní průvody a veselice odstartují tento víkend na Klatovsku. Diváci i účastníci se budou mít opět na co těšit. Pivo poteče proudem a mnohde zavoní i jitrnice a další zabijačkové pochoutky.

V sobotu 2. února mohou milovníci masopustních průvodů vyrazit do Janovic nad Úhlavou, kde akci připravuje město ve spolupráci s tamními ochotníky a hasiči. „Všechny zvu do Janovic nad Úhlavou na naše masopustní veselí a vepřové hody. Jsem moc rád, že se tato dnes již tradiční akce stala v našem městě jednou z nejnavštěvovanějších," zve starosta Michal Linhart.

Sraz zájemců o účast v masopustním průvodu je v 10 hodin v zasedacím sále městského úřadu. V 10.45 hodin se pak masky přesunou před hasičskou zbrojnici. Tam v 11 hodin požádají starostu o svolení k zahájení masopustu. Následovat bude průvod masek městem. Po jejich návratu bude v hasičské zbrojnici pokračovat kulturní program.

„V průběhu celé akce bude zajištěno bohaté občerstvení v podobě tlačenky, jelit a jitrnic, ale chybět nebude ani ovar, guláš a pivo," vysvětluje starosta.
Masopustní průvod se koná 2. února také ve Švihově.

„Letos ho připravujeme už počtvrté. Zřídili jsme na to dokonce Spolek přátel masopustního veselí, který celou akci organizuje. Scházíme se už od listopadu a vše dáváme dohromady. Letos čeká celou akci malá změna," říká za organizátory Vladimíra Beštová ze Švihova.

Sraz masek bude ve 12.30 hodin za městským úřadem. Ve 13 hodin odstartuje celý průvod u radnice, kde požádají starostu o svolení k průchodu městem.

„Průvod projde městem a zastaví se na nádvoří hradu, kde budou připraveny vepřové hody a masopustní veselice. Chybět nebude porážka masopustní kobyly, budeme mít pohřeb Bakchuse a chybět nebude ani omlazovací chaloupka pro ženy či holič. Celou akci letos zakončíme ve Švihovském dvoře při harmonice," dodala Beštová.

Připravit takovou akci je hodně časově náročné. Nejdůležitější je prý přemluvit lidi.

Spolky spolu

Také za týden, v sobotu 9. února, bude Klatovsko žít průvody. Akce se uskuteční ve Strážově a nebo také v Habarticích.

„Ve Strážově letos masopust připravujeme už počtvrté, a to ve spolupráci s místními spolky. Naštěstí s organizováním této akce nemáme moc starostí, protože u nás máme hodně aktivní a vstřícné lidi, kteří s přípravou a zajištěním akce ochotně pomohou ke zdaru celého masopustu. Jsme rádi, že se do průvodu zapojuje více než sto masek, a tak je náš masopust vyhledávaný diváky z širokého okolí," říká starosta Strážova Josef Rousek.

Sraz masek bude ve Strážově u sokolovny ve 13 hodin. Zahájení se uskuteční ve 13.30 před radnicí. Pak bude následovat průvod městem. Po jeho skončení akce pokračuje taneční zábavou v sokolovně.

Průvod projde také Habarticemi. Sraz masek bude ve 13.30 hodin u hasičské klubovny, start průvodu obcí je pak ve 14 hodin. Po skončení průvodu bude připraveno občerstvení a volná zábava v hasičské klubovně. Pro tři nejlepší masky budou připraveny hodnotné ceny. Akci organizuje Sbor dobrovolných hasičů Habartice.

Masopust se chystá například 9. února i v Dlouhé Vsi, Nýrsku a Svéradicích, 12. února v 15 hodin v Mochtíně, v Rabí se průvod uskuteční 16. února, a v Dešenicích 23. února od 13 hodin.