Změny ve vyplácení nemocenské mohou řádně zkomplikovat život lidem, kteří častěji marodí. Nejenže od 1. ledna 2009 nedostanou za první tři dny nemoci ani korunu, ale navíc některým hrozí vyhazov z práce. Od 4. do 14. dne nemoci totiž budou náhradu mzdy vyplácet firmy a nikoli stát jako dosud, a tak není vyloučeno, že se někteří zaměstnavatelé rozloučí s lidmi, kteří jsou často nemocní.

„V práci už mi šéf řekl, že jestli budu tak často marodit jako třeba vloni, tak se mnou udělá krátký proces. Dokud to platil stát, tak mi to prý ještě toleroval, ale ze svého mi válení v posteli dotovat nehodlá. Na jednu stranu ho chápu, ale na druhou stranu nevím, co dělat, protože zdravotní problémy opravdu mám. A když mě vyrazí, tak asi i s dětmi umřeme hlady, protože manželka marně hledá práci,“ řekl Deníku dělník z Klatovska, který právě kvůli obavě z vyhazovu nechtěl zveřejnit své jméno.

Komora je proti

Podle České správy sociálního zabezpečení je nový systém bičem na simulanty. „Od zavedení nového systému si slibujeme menší zneužívání nemocenských dávek,“ říká Jana Buraňová z tiskového oddělení České správy sociálního zabezpečení. Podle ní budou firmy motivovány bojovat proti častému marodění svých lidí.

Podnikatelům se ale novinka příliš nelíbí. Petr Víšek z Hospodářské komory ČR kritizuje především to, že stát přesunuje část svých nákladů a závazků na zaměstnavatele. „Sleva na odvodu nemocenského, která pro firmu činí 1%, v žádném případě nepokryje velkou administrativu spojenou s vyřízením nemocenské pro zaměstnance. Jde o další zvýšení nákladů pro všechny firmy. Především budou ohroženy malé firmy, kde většinou není prostor pro další administrativní náklady. Navíc formuláře a podrobné pokyny ještě nejsou vydány,“ doplnila ředitelka Okresní hospodářské komory Klatovy Alena Mazancová.

Bič na simulanty

Některé firmy ale zároveň vítají, že mohou samy zatočit se simulanty. Nově totiž může zaměstnavatel v době, kdy bude vyplácet práceneschopnému náhradu mzdy, sám kontrolovat dodržování stanoveného režimu, nebo o to bude moci požádat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. „Máme u nás i takové, kteří omarodili vždycky, když byl nějaký velký sportovní podnik. A dokonce prý měli tu drzost, že se na zápasy dívali s kamarády v hospodě. Takže teď u nich uděláme cílenou kontrolu a za chvíli s nimi zameteme,“ řekl Deníku podnikatel z Klatovska. Kontroly připravují i jinde, někde je budou vykonávat mistři, jinde dokonce pracovníci najatých agentur.

Odměna za zdraví

Jsou ale i zaměstnavatelé, kteří se snaží namísto represe spíše o motivaci. Například jedna z větších klatovských firem dává zaměstnancům příplatek, pokud nejsou nemocní. „Není to o tom, že bychom jim bránili marodit, to rozhodně ne. Ale zabránili jsme tomu, že lidé zůstávají doma jen proto, že se jim nechce dělat, a také nechodí zbytečně k lékaři v pracovní době. Pokud někdo nemarodí, dostane první měsíc příplatek k platu 300, druhý měsíc 600 a třetí měsíc 900 korun. Pokud je někdo zdravý celý rok, dostane tak dvanáctkrát devět set korun, a to už je znát,“ vysvětlila personalistka firmy.

Zásadní změny v nemocenském pojištění od 1. ledna 2009: kontroly dočasné pracovní neschopnosti>>(zdroj: ČSSZ)