„Zasáhla nás invaze mandelinky bramborové. Již od 5. července s ní zbytečně bojujeme. Myslíme si, že nás zasáhla ze sousedního pole, které vlastní Agrospol Malý Bor, který tam minulý rok brambory pěstoval a mandelinky se tam nejpravděpodobněji přemnožily a přezimovaly. Zničit je nelze, protože postřiky na ně nezabírají. Letos už tam mají na poli kukuřici,“ postěžovala si Franková, které mandelinky poničily brambory, rajčata, papriky, cukety, okurky, jahody a vše, co mohly sníst. „Z brambor nám zbyly jen holé stonky, které uschly. Mandelinek jsou houfy, které lezou po omítkách, trávě, dřevě, dveřích, dvorku, všude, kde se dá.

Podle ředitele Agrospolu Malý Bor Zdeňka Částky se s podobnou situací jinde, kde také pěstují brambory, nesetkali. „Pěstujeme poměrně dost hektarů brambor, mandelinku stříkáme, takže jsme žádné problémy neměli. Je tam plno soukromých záhumenek, tak je možné, že rozmnožila tam. My ale ani jinde problém nemáme,“ řekl Částka.

Mandelinka bramborová ničí úrodu i zahrádkářům v Plzni a okolí. „Za poslední tři roky se na bramborách neobjevilo vůbec nic, ale letos jsou mandelinkou napadené hodně. Ze začátku jsme ji sbírali, abychom měli brambory bez chemie. Nakonec jsme je museli postříkat, abychom měli alespoň něco. Úroda bude asi letos slabá,“ řekl pěstitel z Plzně Ladislav Mach.

Vyznavači rockové muziky se v pátek i v sobotu sjeli do Sušice na ostrov Santos.
PODÍVEJTE SE: Santos ovládli rockeři

ZAHRABE SE A PAK PŘELÉTNE JINAM

Mandelinka se vyskytuje i v Klatovech a okolí, ale ne v tak velkém množství. „Zahrádkáři kolem mě si na mandelinku dávají pozor, sbírají jí, stejně tak i larvy a nebo dělají postřik. Nemohu ale říct, že by se mandelinka přemnožila,“ uvedl předseda okresního sdružení Českého svazu zahrádkářů v Klatovech Josef Novotný, který popsal, jak se mandelinka chová: „Jakmile se napase, tak spadne, zahrabe se do země a příští rok vylétne, naklade a rozmnoží se. Může tak přelétnout i na jiná místa, než kde byla.“