„Strava kojících žen se od běžné liší požadavky na zvýšený přísun základních živin, ale také energie, vitaminů a minerálů. Čerstvé rodičky mají rozličné chutě, potřebu jíst v různých intervalech. A v neposlední řadě si zaslouží být i rozmazlovány,“ odůvodňuje novinku domažlické porodnice ředitel nemocnice Petr Hubáček s tím, že kuchyňka je rodičkám přístupná non stop po celou dobu jejich pobytu. „Švédský stůl nahrazuje snídani a svačiny. Oběd a večeři maminky normálně dostávají jako ostatní pacienti. Pokud jim ale některý pokrm nevyhovuje, opět mohou vyžít nabídku v kuchyňce,“ doplňuje ředitel.

O čerstvost potravin a hygienu stravování i případné individuální požadavky se stará nutriční terapeutka a kuchyň Domažlické nemocnice. „Například každý kus pečiva je samostatně zabalen. Jídlo, které zůstává delší dobu a ztrácí na kvalitě nebo se blíží jeho expirace, je pravidelně nahrazováno čerstvým. Pokud rodička projeví zájem o nějakou specifickou dietu, například z důvodu alergie na určitý typ potravin, jsme připraveni ji vyhovět,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení Dušan Kolařík.

Ochránci zvířat zuří. Majitelka prodává koně, které jí odebrali
Ochránci zvířat zuří. Majitelka prodává koně, které jí odebrali

Rodičky jsou nabídkou potěšené. „Včera jsem opustila oddělení šestinedělí a můžu říci, že jsem byla opravdu moc spokojená. Kromě toho, že byli všichni milí a ochotní, tak právě nabídka snídaně a svačin byla skvělá. Je to určitě krok vpřed,“ uvedla Martina Vičanová. „Jsem ráda, že si mohu vzít i třeba něco sladšího nebo tučnějšího, než bych asi normálně v nemocniční stravě očekávala. Jinak využívám hlavně nabídku ovoce,“ dodala další z maminek.

Bufetové snídaně jsou další novinkou, které porodnice nabízí od příchodu primáře Dušana Kolaříka. Už v srpnu začala poskytovat všem maminkám poukázku v hodnotě 1000 Kč na nákup v lékárně Domažlické nemocnice.

Od prosince se na nabídku obdobného typu bufetového stravování mohou těšit ženy také na porodnici v Klatovské nemocnici.

Food festival v DEPO2015 v Plzni.
Food festival opět provoněl DEPO2015, déšť návštěvníky neodradil