Maminky navštěvující krytý bazén v Klatovech se rozhodly bojovat proti zákazům, které tam podle nich neustále přibývají. Některé dokonce pobyt tam srovnávají s komunismem, kdy se toho mnoho nesmělo.

Stížnosti začaly už dříve, kdy se lidé rozčilovali kvůli plavkám. Nyní si mnozí lidé „klepou na čelo" kvůli jiným zákazům. „Šli jsme do bazénu s tím, že si užijeme pěkné sportovní odpoledne. Bohužel jsme ale byli zklamáni, protože děti skoro nic nemohly a byly naštvané, a tím samozřejmě i my. Hlavně je mrzelo, že nemohly na tobogán, protože je tam plavčík nepustil, a to i přesto, že už od sedmi let jsou skvělými plavci. Je to hrozné, samé zákazy, to nikde jinde v bazénech není. Nemohly ani skákat do bazénu, ani jít do vířivky. Nebyli jsme tam jediní, kteří byli zpruzení, sedělo nás tam takových víc," uvedla maminka Kateřina Lapáčková z Klatov.

Ta, spolu s dalšími maminkami, dala podnět k tomu, aby se se situací v bazénu začalo něco dělat. Proto se další maminka Martina Presslová rozhodla pro petici. Podpisová akce už měla být tuto středu, ale kvůli nemoci byla zrušena. Vše se rozběhlo na facebooku, kde mohou lidé psát své poznatky a to, které zákazy trápí je, proti čemu jsou oni. Nejvíce lidem vadí již zmiňovaný zákaz u tobogánu. „Smí tam jen děti, které měří 140 cm a více, nepustí tam ani ty, které mají například 139 cm. Což mi přijde hrozné, hlavně když někteří plavčíci tam menší občas pustí. Další, co nám vadí, stejně tak i dalším, je, že někteří plavčíci si tam neplní svoje povinnosti a celou dobu se dívají do mobilu nebo na počítač a hrají si hry," sdělila Presslová.

Podle ředitele Technických služeb města Klatov Petera Pošefky je výška u tobogánu stanovena dodavatelem zařízení na základě české technické normy. „Hloubka vody v místě dojezdu je 1,1 až 1,4 m, takže v návaznosti na tento údaj stanovil dodavatel s ohledem na závěrečné určení bezpečnostních rizik výšku 140 cm jako minimální a věk 10 let, takže z toho vyplývá, že nařízení nestanovil ani městský úřad ani technické služby. U dodavatele byl vznesen dotaz k možnosti revokace rozhodnutí o stanovení rizik, kde se pokouším přimlouvat za snížení věkové hranice na základě vyhodnocení zkušeností s ročním provozem zařízení," uvedl Pošefka, ale dodal, že mu není známo, že by kterýkoliv z plavčíků porušil nařízení o toleranci nařízené výšky. Slíbil, že pokud se tak stane, bude sjednána náprava. „Vířivku může dítě do 10 let navštívit, pokud má patřičný doprovod. Do malého bazénu mají děti do 10 let povolen vstup a následný pohyb v zařízení pouze pod dohledem dospělé osoby, která je doprovází," pokračoval Pošefka.

Řešil i otázku převzetí zodpovědnosti rodičem, kterou některé maminky navrhovaly a která byla projednána s právníkem. „Bylo nám sděleno, že zodpovědnost za případné vzniklé následky či újmy na zdraví nese za zákona vždy provozovatel," vysvětlil Pošefka.

Ke stížnosti na práci plavčíků se ředitel TS vyjádřil takto: „Projednávali jsme to už na základě dřívějších stížností před několika měsíci. Podobná činnost byla plavčíkům zakázána „Příkazem vedoucího Krytého plaveckého areálu". Co se týká počítačů, předpokládám, že návštěvníci vidí v místnosti pro plavčíky monitor. Nejde o počítač, ale o kamerový systém, který musí službu konající plavčík sledovat."
Návštěvníkům bazénu rovněž schází kniha stížností a vadí jim i pohyb některých zaměstnanců po šatnách a sprchách a časový limit, ve kterém jsou spouštěny atrakce. „Kniha stížností je pod názvem Návštěvní kniha již několik let k dispozici každému návštěvníkovi na pokladně krytého plaveckého areálu," podotkl Pošefka.

Cílem maminek je mít v Klatovech bazén, ve kterém si užijí všichni. Od nejmenších dětí až po dospělé. „Nelíbí se nám, jak je nyní bazén veden. Je to pro rodiny s dětmi od 140 cm, protože menší si tam nic neužijí. Proto chceme na tohle vše poukázat peticí a budeme doufat, že tím něco změníme," dodala Presslová.