Jasný vzkaz vysílají obyvatelé Janovic nad Úhlavou české vládě i dalším představitelům státu. Lidé z městečka na Klatovsku už nehodlají snášet chování nepřizpůsobivých obyvatel, kteří tam žijí ve dvou ubytovnách, a sepisují „Petici proti zneužívání sociálních dávek a vzniku „ghett" v Janovicích nad Úhlavou".
Ve dvou ubytovnách, z nichž jedna je v bývalých kasárnách a druhá přímo v centru města, je odhadem shromážděno sto třicet lidí, považovaných za tzv. nepřizpůsobivé. A to je pro dvoutisícové městečko pořádná rána. „Ubytovny nám přinesly vysokou koncentraci osob, které jsou závislé na sociálních dávkách, tedy osob vesměs nepřizpůsobivých. Dále zvyšování kriminality, ať jde o krádeže či vloupání do zahrad, do chat. Ve městě se zvýšil počet osob narušujících veřejný pořádek – po centru se potácejí opilci, všechny lavičky jsou obsazené. Velmi složité je to i pro školu, kde se zvýšil počet dětí z těchto rodin. V neposlední řadě to má i dopad na rozvojovou zónu, kde jsou byty v těsné blízkosti ubytovny, hůře se tam i podniká. To, že dostáváme poplatky za ubytování, nemůže všechny tyto problémy vyvážit," vypočítává janovický starosta Michal Linhart hlavní důvody, proč se obyvatelé městečka rozhodli bojovat se současným stavem peticí.

Lidé mají strach

Ačkoli je petice k dispozici zatím jen několik dnů, podepsaly ji už zhruba čtyři stovky lidí. A to nejen z Janovic, ale Janovické podpořili i obyvatelé Klatov, Nýrska a dalších měst. „Petici jsem podepsala. My všichni chodíme do práce a stát nám s ničím nepomůže, naopak nám šlape na paty. A jsou lidé, kteří to zneužívají. Tady je situace taková, že maminky raději vodí osobně děti do školy, protože kdyby šly děti samy, mohly by potkat hordu dětí z ubytovny a mohlo by se jim něco stát," řekla Deníku obyvatelka Janovic pod podmínkou zachování anonymity.

„Jméno vám neřekne nikdo, bojíme se. Když to udělám, tak zítra mám vymlácená okna nebo se mi může něco stát," vysvětlila to žena.

Celou reportáž si přečtete ve čtvrtečním Klatovském deníku