Menší firmy se takové situace nebojí, větší by se mohly dostat do velkých problémů. Ztráty vzniklé omezením provozu by v takovém případě společnosti platily z vlastní kapsy. Podle energetického zákona totiž při vyhlášení stavu nouze nemají velcí odběratelé nárok na náhradu škody.

„Případné omezení dodávek plynu by pro nás byl obrovský průšvih, samozřejmě by záleželo na tom, o jak velké omezení by se jednalo,“ řekl Deníku technický ředitel nýřanského Diossu Jan Mašek. „Pokud by se jednalo jen o omezení dodávaného tepla, byli bychom to schopni přestát bez finanční újmy. V případě vyhlášení vyššího regulačního stupně bychom ale museli začít přerušovat činnost některých provozů a to by samozřejmě v konečném důsledku mohlo mít katastrofální dopad,“ upřesnil Mašek. Podle něho už má společnost zpracovaný krizový plán, podle kterého by se v případě omezení dodávek postupovalo.

Klid zatím panuje v dobřanském Ensingeru se zhruba padesátkou zaměstnanců. Vedoucí výroby David Altmann zatím nebyl nucen krizovou situaci nijak řešit. „Na plyn nám jede jen kotelna, takže kdyby se situace nějak vyhrotila, museli bychom přejít na jiný způsob vytápění, samotnou výrobu by to ale nijak neomezilo,“ vysvětluje Altmann.

Podobná situace je i u nepomuckého výrobce plastových obalů. „I u nás se plynem jen topí. Když nebude, koupím zaměstnancům kožichy a pojedeme dál,“ říká s trochou nadsázky majitel firmy Regina obaly Pavel Michálek. Majitel třemošenského Pebexu Josef Hruška je už na krizovou situaci připraven. „Také my používáme plyn k vytápění výrobních prostor, takže pro případ kritické situace jsem už připravil několik elektrických přímotopů, se kterými bychom to rozhodně zvládli,“ říká.

Tiskový mluvčí společnosti RWE Martin Chalupský ale případné obavy mírní tvrzením, že zásobování zákazníků plynem je na celém území republiky stále stoprocentní. „Dodávky pokračují severní cestou a sjednané objemy proudí v plném rozsahu přes stanici v Hoře Svaté Kateřiny. Zahraniční dodávky i nadále doplňujeme čerpáním zemního plynu z podzemních zásobníků. Situace je stabilizovaná i přes velmi nízké noční teploty. Ani za této situace neuvažujeme o vyhlášení regulačních stupňů, které by omezily dodávky pro zákazníky. V současné době proto zákazníkům v České republice žádná omezení nehrozí,” dodal.

Gery Weschke