Byt nebo rodinný dům? Tuhle otázku řeší nejčastěji mladí lidé, kteří chtějí mít své vlastní bydlení. O co mají nejvíce lidé zájem, jsme zjišťovali v několika náhodně vybraných realitních kancelářích na Klatovsku.

„Určitě je větší zájem o byty. Hlavně je to z důvodu menší pořizovací ceny i v podstatě provozních nákladů. Lidé, kteří by chtěli rodinný dům, tak na něj nedosáhnou bonitně, nezískají hypotéku, proto si raději koupí byt. Většina lidí na Klatovsku dosáhne s hypotékou tak na milion korun, a to jim stačí na starší byt, neboť u rodinného domu se musí počítat ještě s nějakými úpravami a opravami,“ řekl majitel a jednatel realitní kanceláře Fidox Miroslav Šlajch.

Podmínky bank málokdo splní

Podobný názor má i Jaroslav Řeřicha z Klatovské realitní kanceláře. „O byty je zájem stále. O rodinné domky v případě, že jsou do deseti kilometrů od Klatov. Ale podle mého názoru je větší zájem o byty. Největší zájem mají mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu a zabezpečit ji. A ti si buď koupí byt nebo starší domek, který by si postupně opravovali. Nejlukrativnější na Klatovsku jsou vesnice Tajanov, Štěpánovice, Sobětice, Luby a podobně. Velkou roli ve výběru hraje cena, čím dál je to od Klatov, tak tím bývá nižší. Největším problémem je ale to, že banky nechtějí dávat hypotéky. Nastavily takové podmínky, že je málokdo splní. Letos jsme měli sedm hypoték a všechny nám byly smeteny ze stolu. Takže prodávat máme co, kupovat by měl kdo, ale vše je to na bankách,“ objasnil Řeřicha.

„Rozhodovali jsme se mezi bytem a rodinným domem. Nakonec jsme zvolili rodinný dům, protože je tam více místa, děti mohou běhat na zahradě a hlavně v létě se nemusíme pařit v bytě, ale můžeme sedět venku na terase,“ vysvětlila Martina Černá z Janovic nad Úhlavou.

„Bydlíme v bytě, ale jen z toho důvodu, že na dům, který jsme si vybrali, nám banka hypotéku nedala. Chtěli jsme, ale už mít svoje, tak jsme koupili byt, na který naše příjmy stačily,“ postěžovala si Alena Hostková z Klatov.

Pronájem

Zjišťovali jsme také, jaká situace je podle realitních kanceláří na Sušicku.

„Zde je největší poptávka po bytech a asi nejvíce po pronájmech bytů. Velký zájem je o levné nemovitosti, u nichž se cena odvíjí hlavně od stavu nemovitosti, což si asi mnohdy klienti neuvědomují. Přes zimu byl spíše takový útlum, ale teď bych řekla, že se to začíná rozjíždět,“ řekla majitelka realitní kanceláře Šumava reality v Sušici Slavomíra Třísková.

„Podle mě je to nastejno, neřekl bych, že je o něco větší zájem a o něco menší. Je pravda, že co se týká bytů, tak klienti na Sušicku chtějí hlavně zděné byty. Největší poptávka je po bytech o velikost 1+1 a pak 3+1 s balkonem. Zájem o rodinné domky je podmíněn tím, že jejich cena po krizi spadla dolů, někdy až o třetinu, takže se staly pro lidi dostupnější,“ objasnil situaci na Sušicku zaměstnanec realitní kanceláře Jakš reality v Sušici Jiří Zuda.