Jedním z areálů je Ski&Bike Špičák v Železné Rudě, kde je na sjezdovkách v průměru 50 cm sněhu a celý areál je zcela otevřen. „Nastávající chladnější dekádu využijeme k novému zasněžení. Sjezdovky jsou nyní v perfektním stavu," uvádí spolumajitel Vladimír Kasík.

Vánoční den 24. prosince tam bude ve znamení tradičního poledního přípitku u kříže na vrcholu Špičáku. „Přítomné lyžaře a okolní hory proslovem pozdraví a popřeje hodně štěstí nejstarší přítomný lyžař," říká Kasík. Na Štědrý den provoz lanovky končí už ve 12.30 hodin. Další dny opět jezdí od 8.30 do 16 hodin, stejně jako v dalších dnech mezi Vánoci a Novým rokem. Od 26. do 30. prosince si pak denně můžete zajezdit od 18.30 hodin na večerním lyžování na osvětleném Lubáku.

Od 21. do 23. prosince a pak od 26. do 30. prosince bude zdarma zhruba v 15minutových intervalech svážet lyžaře a snowboardisty k lanovce z okolních parkovišť Kaskády a u hotelu Karl pendlbus.

Dále jsou v provozu areály Nad Nádražím, kde máte každý den možnost večerního lyžování, Weissova louka, tam se večer lyžuje od čtvrtka do soboty, a Samoty, kde funguje večerní lyžování podle domluvy. V těchto areálech je v průměru okolo 40 cm sněhu.

Užít si zimních radovánek můžete také v Kocourově u Klatov, kde leží zhruba 30 cm technického sněhu.

Zatím je kvůli nedostatku sněhu uzavřen lyžařský areál v Kašperských Horách. Tam by se ale vleky měly opět rozjet v sobotu 22. prosince a fungovat i přes vánoční svátky. Nyní je tam 15 až 30 cm sněhu. Takoví optimisté ale nejsou v Hartmanicích, kde je taktéž provoz přerušen, ale znovuotevření ani během svátků zatím neplánují.

Zahájit provoz má v plánu 25. prosince lanovka a vlek Pancíř v Železné Rudě, po vánočních svátcích areál Debrník, Hojsova Stráž – Dlouhá louka, Belveder a Goldhof.

Bílé stopy

Deštivé počasí se podepsalo i na Bílých stopách. Na Železnorudsku je minimální sněhová pokrývka cca 20 cm. Běžecké stopy v regionu Železnorudsko byly upraveny o minulém víkendu, ale utrpěly deštěm, ve vyšších polohách sněžením.

Na Prášilsku je 30 až 70 cm sněhu. V pátek 14. prosince byly upraveny oba okruhy, Laka i Poledník, plus Hláska. Na Modravě je cca 35 až 40 cm sněhu. Stopy byly upraveny v sobotu 15. prosince na klasiku. Na Horské Kvildě je přes 30 cm sněhu, ve vyšších polohách i více. Lyžařské trasy jsou vzhledem k oteplení v minulých dnech i sněžení nepříliš kvalitní kromě trasy Horská Kvilda – Kvilda, která byla upravena v úterý ráno.

Oficiálního zahájení zimní sezony se Šumava dočká 27. prosince, kdy se bude konat bohatý program na několika místech šumavského národního parku: na Kvildě, na Modravě, ve Stožci, ve Svinných Ladách, v Prášilech, v Kašperských Horách nebo v Železné Rudě. „Do programu jsme se snažili zařadit zajímavosti pro malé i velké. Na Kvildě, odstartují zimní sezonu závody šumavských historických lyžníků a lyžařských olympijských nadějí," informoval náměstek ředitele NP Šumava Tomáš Fait.

„Zajímavostí budou i výlety na sněžnicích, přednášky pracovníků informační a strážní služby o tom, jak se chovat v běžeckých stopě, jak namazat lyže, musherský den, vyjížďky na saních tažených koňmi nebo stavění sněhuláků," dodal Fait.