Podle Ivany Vilišové z železnorudského Infocentra budou v sobotu fungovat skiareály Špičák, Samoty, Belveder, Hofmanky s Pancířem a vlek na Vajsově louce. „Belveder bude dokonce jezdit celou sobotu zdarma,“ uvedla Vilišová, podle níž infocentrum nemá zprávy o provozu vleků na Godlhofu. Areál Nad nádražím v Železné Rudě bude tento víkend ještě zavřený.

„Chceme, aby sezona byla pořádně připravená a nezvali jsme hosty, když vše nebude ještě stoprocentní. Provoz tedy plánujeme začít příští pátek (23. 11.) večerním lyžováním od 18 do 21 hodin. Pro první hosty připravíme slevu,“ uvedl pracovník obsluhy. První večerní lyžování už ale na zítřek připravují Samoty. „V letošní sezóně jsme investovali do lepšího osvětlení, tak si to chceme hned první den vyzkoušet. Zatím bude večerní lyžování jen o víkendech. Od Vánoc ale bude i v pracovních dnech,“ uvedl šéf vleků na Samotách Jaroslav Lučan. Ten letos investoval také do lepšího zasněžovacího systému. „Koupili jsme čtvrté sněžné dělo a upravily je tak, aby obsloužily větší plochu,“ doplnil Lučan.

Pro běžkaře se upravovaly trasy dnes. Zítra tak bude možné vyjet například na jezero Laka, Černé jezero, ze Opičáckého sedla na Hojsovu stráž nebo i z Hofmanek do Železné rudy. „Nebude ale možné jet zadní cestou přes Straou hájovnu a Gerlovu Huť. Tam je trasa z Hofmanek uzavřená kvůli svozu dřeva. Těžaři předběžně odhadují, že tato trasa bude neprůjezdná až do konce roku,“ uvedla Vilišová. Na Železnorudsku je strojově upraveno 73 kilometrů tras. Další desítky kilometrů jsou možné projet, ale není v nich připravená stopa. Tam, kde stopy jsou, se upravují dvakrát týdně nebo dle potřeby.

Kdo ale na Železnorudsko na běžky nebo i sjezdovky vyrazí, měl by se pojistit zabalením svačiny. Řada hotelů a penzionů včetně kuchyní je totiž zavřených. S tak brzkým začátkem zimy provozovatelé zřejmě nepočítali a na dveřích podniků tak visí často cedulky, že pracovníci jsou právě na dovolené, z níž se vrátí 30. listopadu nebo často až 14. prosince. Oběd vám tak neuvaří například v penzionu U zlomené lyže, v hotelu Terasy a Šumava v Železné Rudě a mnoha dalších.

Místní neočekávají, že první víkend by do hor přilákal nezměrné počty lyžařů. Odhadují proto, že lyžování bude klidné a bez front. Mělo by být i dobré ve smyslu dostatku sněhu. Na Železnorudsku je ho totiž 50 centimetrů v údolí a 70 na Pancíři a Špičáku.

Sníh bohužel leží i na silnicích. Zcela pokrývá příjezdovou silnici z Klatov do Železné rudy mezi Javornou a odbočkou do Hartmanic. Na příjezdu od Nýrska je od Hojsovy stráže do Špičáckého sedla. Silnice nejsou pro vozy s letními pneumatikami. Na zimních se do lyžařských středisek dojet dá. Řetězy ve výbavě jsou ale jistotou. Momentálně je v Železné Rudě zhruba -1°C a polojasno.