Před druhým víkendem začínající zimní sezony mají lyžaři na šumavském Špičáku k dispozici zhruba polovinu sjezdovek v celkové délce cca 4,5 km. Leží na nich v průměru 30 až 70 cm sněhu, mimo ně zhruba 30 cm. Po současném oteplení a dešti by se ale mělo ochladit a připadnout i čerstvý sníh. „První tři dny od čtvrtka 7. do soboty 9. prosince jsme měli velmi pěknou návštěvnost okolo 1000 lyžařů denně a lyžovalo se zcela bez front. Počasí nám pak nepřálo, ale už dnes se ochladilo a víkend by měl být zase zimní,“ uvedl k aktuálním podmínkám vedoucí střediska služeb Ski&Bike Špičák Jan Kasík.

Aktuálně je otevřen horní úsek jedničky Turistické s přejezdem na dvojku U Zalomeného, horní část trojky Slalomové opět s přejezdem na dvojku U Zalomeného, rodinná Spodní Šance, areál pro děti a začátečníky pod hotelem Sirotek, dětské hřiště před chatou Blaženka a sjezdovka s vlekem od hlavního parkoviště.

První víkend na Špičáku si lidé užívali:

První večerní lyžování se koná v pátek 15. prosince od 18.30 hodin na Spodní Šanci. „Tradičně se tato sjezdovka pro večerní lyžování rozsvítí každou středu, pátek a sobotu, vždy od půl sedmé večer,“ dodal Kasík.

Počínaje tímto víkendem zahajuje Ski&Bike Špičák pravidelné pořádání akcí pro veřejnost. V neděli 17. prosince představí vybranou techniku, hlavně vozidla. Rolby, pásové čtyřkolky, skútry, ale i sněžná děla budou stát na dojezdu sjezdovek. Bude u nich jejich posádka, které se budou moci lidé na cokoli zeptat. Od 13 hodin si navíc mohou rolby prohlédnout i zevnitř nebo se jim dostane výkladu, jak obsluhovat sněžné dělo. „Řada lidí navštěvujících náš areál se často o tuto techniku sama zajímala, ptali se, co umí, tak jim ji ukážeme,“ dodal Kasík.

Kromě Špičáku je denně v provozu také areál Nad nádražím. O víkendu se bude moci jezdit také na Samotách, Alpalouce a Weissově louce.

Část laviny.
Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, připravila ho o lyže, ale vyvázl bez zranění

Kvůli oblevě nejsou příliš příznivé podmínky pro běžkaře, ale stále se najdou místa, kde jsou stopy upravené. Na Železnorudsku byly tratě upraveny v jižní části, v severní části je nutné, aby cesty, prohrnuté na začátku prosince kvůli svozu dřeva, znovu zapadaly sněhem. Aktuálně je stále sjízdný okruh Pošťák oběma způsoby běhu, na Polomském okruhu je povrch rozměklý a v lesních úsecích špinavý. Další úpravy se budou odvíjet od toho, zda připadne nový sníh.

Na Prášilsku jsou stopy sjízdné pouze ve vyšších polohách, a to do doby, než napadne nový sníh.

Běžkaři se mohou vydat také na Modravsko či Horskou Kvildu.