Stovkám kilometrů udržovaných lyžařských tras na Šumavě, které byly ještě minulou zimu samozřejmostí, zřejmě začíná letos zvonit hrana. Šumavské obce bijí na poplach a upozorňují, že v kasách nemají dostatek financí na to, aby se mohly o stopy starat.
„Dopisem jsem oslovil podnikatele v celém regionu, a to nejen jižních, ale také západních Čech, aby přispěli finanční částkou na údržbu bílé stopy v okolí obce, kam každoročně přijíždějí tisíce turistů," řekl nedávno Deníku kvildský starosta Václav Vostradovský. Ujistil, že pokud by se nepodařilo sehnat dostatek financí, bude nutné alespoň částečně běžecké stopy zpoplatnit. „Nebo může nastat situace, že vůbec stopy nebudeme protahovat," tvrdí.
Potřebné peníze nenajdou v kase ani Prášily. „Určitě nebudeme platit ze svého částky, které jsme poslední roky platili. Pohybovalo se to okolo tři sta tisíc korun za sezonu a to už si počínaje touto zimou nebudeme moci dovolit. Jsme ochotni dát maximálně sto tisíc korun," řekl prášilský starosta Libor Pospíšil. Přispět by podle něj měli především podnikatelé. Finančně podílet by se podle něj mohli i lyžaři. Nikoli ale přímo, že by někdo například na začátku trasy vybíral. „To je nesmysl. Ale mohlo by se třeba vybírat vyšší parkovné," nastínil jednu z možností, kde vzít na údržbu stop.
Mezi lyžaři vládnou různé názory. Zatímco některým se myšlenka na to, že by mohli také přispět, nelíbí, jiní v tom problém nevidí. „Když to bude třeba padesát korun za auto a já budu vědět, že mám za to protažené stopy, kde si to užiji, tak to rád dám," řekl Karel Novotný z Klatovska.
Kraj dá více
Se svou troškou do mlýna chtějí přijít i oba kraje, v nichž Šumava leží. „O údržbu běžeckých stop se stará Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s. Původně byla společnosti Plzeňským krajem každý rok vyplácena podpora z rozpočtu oddělení cestovního ruchu. Naposledy to byla v roce 2008 částka 150 000 Kč, v roce 2009 pak 100 000 korun. Od roku 2010 už jsou tyto prostředky vypláceny z odboru regionálního rozvoje. Loni i předloni podpora činila 140 tisíc a letos navrhuje odbor regionálního rozvoje vyčlenit 200 tisíc korun na běžecké trasy, ale částku musí ještě schválit Zastupitelstvo Plzeňského kraje," informovala mluvčí kraje Petra Jarošová.
Doplnila, že pokud sumu zastupitelé schválí, pak vyhlásí kraj jednoduchý dotační program, ze kterého by mohly přímo šumavské obce čerpat na tyto účely – tedy údržbu a úpravu běžeckých stop.
Lyžařské trasy, kudy vedou lyžařské stopy, povoluje Správa Národního parku Šumava. V letních měsících se park podílí na úpravě tras, vyřezává stromy a větve, které by v zimě mohly překážet nebo vadit, ale historicky se správa parku nepodílela na financování údržby lyžařských stop. „Tak tomu bylo ještě v minulém roce. Letos dochází k výrazné změně. Protože nám záleží na kvalitě servisu pro návštěvníky, kteří na Šumavu dorazí, nově letos vyjednáváme s možným generálním sponzorem pro údržbu lyžařských tras na území národního parku," uvedl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. Konkrétní být nechtěl, ale podle informací Deníku by oním sponzorem měl být jeden z peněžních ústavů a vše zřejmě spěje ke zdárné dohodě.
Letos také Správa Národního parku Šumava zadala odbornou studii, která by měla přinést jednotný koncept, podle kterého se bude tzv. Bílá stopa (systém běžeckých tras na Šumavě) v dalších letech financovat. „Vychází se ze zahraničních zkušeností a v příštím roce se budou na financování Bílé stopy podílet oba kraje, šumavské obce, podnikatelé, sponzoři a částečně budou provoz hradit i lyžaři přímo ve stopě, nebo dojde ke zvýšení poplatků na parkovištích," uzavřel Pechoušek.