Druhé vánoční splutí řeky Otavy chystá na druhý svátek vánoční, 26. prosince, kytarový virtuóz Lubomír Brabec, který žije na Sušicku a patří k velkým milovníkům vodních sportů.

„S vánočním splouváním řeky jsem začal asi před patnácti lety s kamarády, se kterými jsme jezdili extrémní sjezdy divoké vody po celé Evropě. Jak jsme začínali stárnout, začínali jsme se postupně všichni také na opravdové divoké vodě bát, a tak jsme založili klub Extrémních jezdců na klidné vodě.
Vyráželi jsme tehdy pravidelně na vánoční Sázavu. Když jsem se pak přistěhoval k Otavě, bylo jen logickým vyústěním, že jsem se rozhodl v této tradici pokračovat i na Otavě,“ řekl Deníku Brabec.

Start netradiční plavby je připraven na 11. hodinu v Sušici u bývalého posádkového domu armády (PDA). Cíl celé plavby je pak v Čepicích u Rabí u kamenného mostu.

„Tato akce je určena všem vodákům a milovníkům vodních sportů. Každému, kdo přijde, jsme schopni poskytnout i dokonalý servis. Půjčovna lodí Robson Sport v Sušici všem bezplatně zapůjčí na vánoční plavbu loď i pádla. Je však zapotřebí si lodě předem objednat na telefonu 608 626 252. Nemusím však snad zdůrazňovat, že je třeba na lodi umět! Cvaknout se ve vodě, která například loni měla minus 0,5 stupně, je nejenom nepříjemné, ale i nebezpečné,“ pokračuje Brabec.

Jízda po zimní Otavě se uskuteční za každého vodního stavu i počasí.

„Vyrážíme opravdu za jakéhokoliv počasí a za jakéhokoliv vodního stavu. Již se několikrát stalo, že jsme lodě táhli po ledu a nasedali jen ve větším proudu, kde řeka nestačila zamrznout,“ pokračuje vášnivý vodák.

„Na vodu jsem se dostal, tak jako snad každý, už za mladých let. O prázdninách nebyly peníze, a tím pádem nebylo ani co dělat. A pak mně kamarádi půjčili loď. Tehdy jsem se pro vodu nadchnul. Začal jsem trénovat nejprve v deblu, pak v uzavřeném deblu a potom jsem přešel na singla. Později jsem, jako většina singlířů, vyměnil singl za kajak. Pamatuji si, že moje první plavba na kajaku byla lednová Tanvaldská Kamenice a vzpomínám si, že jsem v těžších místech pádloval jenom na jedné straně, tak jako na kánoi. Pak jsem ale pilně trénoval a na vodě jsem sjel mnoho řek. Nejkrásnější byly v Norsku a na Korsice. Rád vzpomínám také na Pierremont a na naši expedici do Turecka. Ale ať jsem byl kdekoliv, vždy jsem myslel na svoji zamilovanou Šumavu,“ dodal Brabec.

Sraz zájemců o účast na plavbě bude 26. prosince v 10 hodin u půjčovny lodí Robson Sport v Sušici.