O peníze od firmy Tipsport přijde i fotbalový mistr Viktoria Plzeň. „Spojení s Viktorkou bylo úspěšné. Jsme rádi, kam se tým posunul, ale v rámci úsporných opatření jsme s ním neprodloužili smlouvu,“ uvedl tiskový mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. Platnost kontraktu skončila s příchodem letošního roku. „Pro klub to znamená finanční ztrátu a také související nutné ukončení spolupráce s dlouhodobým a spolehlivým partnerem,“ řekl Deníku mluvčí Viktorie Plzeň Pavel Pillár.

Částku, o niž klub přijde kvůli podmínkám smlouvy, zveřejnit prý nemůže. „V realitě celoročního rozpočtu klubu se nejednalo o číslo zásadní. Spolupráce však byla naprosto bezproblémová a férová. Peníze šly v prvé řadě do sportovní činnosti mládeže Viktorie a souvisejícího rozvoje tréninkového centra v Luční ulici,“ sděluje Pillár.

Klub tak musí řešit další problém, kterým je získání nového obchodního partnera, jenž by díru, jež v rozpočtu vznikne, zacelil. „Pro český sport je samozřejmě škoda, že sázkové kanceláře nebudou moci přispívat na sport jako doposud, bude třeba hledat prostředky jinde,“ dodává.

Tipsport zruší i další sponzorské a marketingové aktivity. „To jsou první věci, které jsme omezili, když se pro nás daňová zátěž zvýšila o polovinu. Teprve pak budeme zvažovat rušení poboček a propouštění. Nejdůležitější je zachování provozu a nabídky pro zákazníky, “ konstatuje Ježek. Společnost Tipsport zastavila i podporu menších sportovních klubů. Z té dosud těží například také SKP Rapid Plzeň nebo DIOSS Nýřany.

Ty zatím nemusí propadat panice, protože smlouvy platí až do konce letošního roku. „Platnost všech úmluv splníme. Prodlužovat je však nebudeme,“ vysvětluje Ježek.

Předseda Rapidu Martin Štaif momentálně rozhodnutí Tipsportu nechce komentovat. „Zatím o tomto kroku nic nevím. Případná ztráta financí by byla nepříjemná, na druhé straně sázková kancelář není naším hlavním či jediným sponzorem,“ říká Štaif.

Ztráty z příjmů od sázkových kanceláří se nemusí obávat předseda Lokomotivy Plzeň Pavel Froněk. „Žádnou smlouvu se sázkovými kancelářemi nemáme, ty se v podpoře soustřeďovaly spíš na hokej a fotbal,“ vysvětluje Froněk. Vlajkovou lodí klubu je přitom basketbal.

Osud tradiční plzeňské sportovní jednoty je ale ohrožen jiným výpadkem – ztrátou podpory od ČSTV, respektive od Sazky. „V lepších letech jsme dostávali tímto kanálem řádově statisíce korun. Loni jsme nedostali ani korunu. Nějaké peníze přišly jen na údržbu. To je téměř likvidační,“ připomíná předseda Lokomotivy.

Jaká bude situace v letošním roce, zatím neví. V sobotu se totiž konala valná hromada ČSTV. Jeho novým předsedou se stal Miroslav Jansta. Jedním z jeho cílů bude také získávání peněz pro sport. Jakým způsobem se finance budou hledat, zatím jisté není.

Další oblast, ze které poteče do plzeňského sportu méně peněz, zmiňuje Pavel Pomp z doubraveckého Senka. „Musíme počítat s tím, že magistrát vydá na sport méně peněz. Podle našich informací místo 19 milionů půjde z rozpočtu jen 13 milionů korun, pro nás to bude nejspíš znamenat ztrátu v rozsahu 100 až 150 tisíc korun,“ říká Pomp. Také doubravecký klub postihla kritická situace ČSTV. „I tady jsme zaznamenali pokles příjmů, jednalo se o částku asi kolem 100 tisíc korun,“ dodává Pomp. Fotbalový klub v Doubravce má přitom po Viktorii asi nejlépe propracovaný systém práce s mládeží.

Změna loterijního zákona může ovlivnit i plzeňské hokejisty, přestože to zřejmě nebude ztrátou sponzora. Tipsport totiž prověřuje, zda hráči týmu HC Plzeň 1929 nemají na dresech nepovolenou reklamu. Od Nového roku totiž nesmí mít v České republice reklamu žádná zahraniční sázková kancelář. Plzeň má přitom na vybavení nápis Bet-at-home. „Monitorujeme výskyt podobných případů. Plzeň není jediná. S tímto nápisem hráli například i čeští házenkáři na mistrovství Evropy. V současné době probíhá právní analýza ustanovení,“ říká Ježek.

„Naši advokáti celou záležitost bedlivě zkoumají ve světle mezinárodního práva, tak abychom dostali konzistentní stanovisko,“ sdělil ředitel HC Plzeň 1929 Václav Jáchim.