Za potupné považují mnozí cestující, že potřebu na záchodcích klatovského vlakového nádraží mohou vykonat pouze tehdy, když si řeknou v pokladně o klíč. Tamní záchody i restaurace jsou totiž už několik let bez stálého provozovatele. České dráhy přitom už před rokem slibovaly, že najdou pro obě zařízení nájemce. „Je to moc špatné cestování. Záchody vypadají sice čisté, ale říkat si o klíč je zvláštní. Když pak musíte čekat na spoje, restaurace byla pro cestující přínosná. V současnosti sedíte v hale a jste odkázáni na automaty, ze kterých občas něco vypadne, nebo na „stojáka“ s bagetou v bistru. Sedíte na lavici v čekárně a bojíte se, protože se vedle vás na lavici povaluje bezdomovec,“ zlobí se Hana Homolková z Nýrska.


Opilí návštěvníci novinového stánku, kde se dá koupit lahvové pivo, nebo bufetu způsobují na nádraží navíc různé nepřístojnosti, které musí řešit i policie. „V posledních měsících vyjížděli klatovští policisté na vlakové nádraží desetkrát. Asistovali záchranné službě, jež musela řešit případy podnapilých občanů, kteří vzbuzovali pohoršení. Stížnosti občanů však řešit nemuseli,“ říká Josef Švec z klatovské policie. Podobná situace je také u strážníků, kteří na nádraží jezdí pravidelně. „Snažíme se kontrolovat hlavní vlakové i autobusové nádraží. Pokud se tam nachází osoby, které narušují veřejný pořádek, snažíme se je z prostor nádraží vykázat a zajistit klid cestujícím,“ informoval velitel Městské policie v Klatovech Kamil Mastný.
České dráhy se snaží situaci řešit a zlepšovat zázemí pro cestující, kteří se snad brzy dočkají i nově otevřené restaurace.


„Obrátil se na nás potenciální nájemce, se kterým budeme jednat o možných podmínkách nájmu. Předpokládáme, že otevření restaurace si vyžádá určité investice, bude tedy záležet na případné dohodě a podnikatelském záměru zájemce, zda se podaří najít dohodu a restauraci nově otevřít. ČD neprovozují restaurace ani jiná gastronomická zařízení, a tak je zajištění těchto služeb závislé na podnikatelských subjektech specializovaných na gastronomii. ČD jsou připraveny se všemi takovými zájemci o podnikání v prostorech naší společnosti jednat,“ říká Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah, a.s.


„V případě WC je skutečně zapůjčován klíč u zaměstnanců ČD a tato situace bude trvat, dokud se v naší zemi nesníží vandalismus. Chápeme případné námitky některých cestujících, že si musejí o klíč říci. Na druhou stranu v případě, že by vandalové WC zdemolovali, tak by jistě takový postup uvítali,“ dodal Šťáhlavský.

Co říkáte na situaci na klatovském nádraží? Napište do diskuze.