Jak ve středu informoval list Passauer Neue Presse, počet lidí hledajících útočiště v Německu je vysoký, ale ubytování pro ně lze najít jen stěží. Uprchlický stan v blízkém Steinbergu u Marklkofenu je pouze provizorním řešením, a tak se v této oblasti nedaleko českých hranic hledá další řešení. Nové zařízení by mohlo vyrůst v průmyslovém parku Dengkofen, ležícím poblíž Straubingu. Obyvatelé to ale kritizují.

Věc měla podle listu zůstat pod pokličkou, ale informace unikla. Jinak by asi stovka obyvatel Dengkofenu stále nevěděla, že počet obyvatel jejich vesnice se může v příštích několika měsících více než zdvojnásobit. Někteří mluví o 120, jiní až o 180 lidech, kteří by tam našli útočiště.

Příběhy našich sousedů.
Vzpomínky pamětníků z Klatov ožijí díky audio a video reportážím žáků

Koncepce kontejnerového systému již byla představena zastupitelům. Dozvěděli se, že moduly nevypadají jako kontejnery, ale jsou dřevěné. Díky tomu jsou útulnější, přesto se rychle staví a jejich údržba je levná.

Lidé v okolí ale protestují. Jak uvedl za obyvatele Eugen Hasenmaier, nejsou proti přijímání a podpoře těch, co potřebují pomoci, ale jejich počet se jim zdá příliš vysoký.

Ilustrační fotografie.
Klatovan prodával iPhone a ozvali se podvodníci, schovávají se i za Zásilkovnu

Obyvatele Dengkofenu překvapil nejen výběr místa, ale také způsob, jakým k výběru došlo. Třeba že jednání v zastupitelstvu probíhalo za zavřenými dveřmi. Nikdo navíc nevěří, že tam uprchlíci najdou jen dočasný domov. Lidé vyjádřili i další obavy v otevřeném dopise.

Starosta Thomas Hieninger ujistil, že bere obavy občanů vážně. Zastupitelstvo obce podle něj jednalo za zavřenými dveřmi z jednoduchého důvodu. „Šlo o majetkové záležitosti. Tyto se zpravidla nemají veřejně projednávat,“ vysvětlil a slíbil, že jakmile budou konkrétní plány nebo bude třeba rozhodnout o stavební žádosti, bude se to řešit na veřejném zasedání.