Lidé přispívali trvanlivé potraviny, potřeby pro děti či drogerii. „Nejčastěji lidé darovali z potravin těstoviny a rýži, ale i olej či mléko. Během sobotního dopoledne chodilo poměrně hodně lidí, ale odpoledne už to bylo slabší. Řekla bych, že i oproti minulé sbírce darovali lidé méně. Ale i tak děkujeme všem za podporu,“ uvedla koordinátorka sbírky v Sušici Lenka Krátká.

Podobné to bylo i v Klatovech, kde si pochvalovali, že přispívali i mladí. V některých obchodech nebyli dobrovolníci, ale jen označené košíky, kam mohli lidé vkládat potraviny.

Nemocnice v Horažďovicích návštěvy umožní, ale za přísných bezpečnostních podmínek.
FOTO: Při covidu omdlel a zlomil si páteř. Děti už půl roku neviděl

I přes různá opatření byla sbírka úspěšná. Podařilo se shromáždit 286 tun potravin a 32 tun drogerie a hygienických potřeb. V Plzeňském kraji se celkem vybralo 14 687 kg potravin. Do 2. května lze darovat také prostřednictvím on-line nákupů. „Statistiky jasně ukazují, že počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narostl v loňském roce až o desítky procent. Důvodem je koronavirová pandemie, jež připravila mnoho obyvatel o práci. S tím pak souvisí nedostatek finančních prostředků, které by pokryly alespoň nejnutnější životní potřeby,“ uvedla výkonná ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.