„Jako každý rok jsem předali volební lístky na Českou poštu v Kolinci, k tomu dáváme seznam čísel popisných, u kterých je napsán také počet osob, aby věděli kolik volebních lístků tam nechat. Už v úterý, čili poslední den, kdy měli lidé dostat volební lístky, se nám začali scházet hlášení od občanů, že mají problém s počtem lístků. Tak jsme mysleli, že jde o výjimky. Bohužel ale během středy začali občané chodit pro volební lístky přímo na obec. Zjistili jsme, že Česká pošta v některých částech obce některé nemovitosti úplně vynechala, v jiných domech dostali více volebních lístků než měli,“ popsal situaci starosta Kolince Pavel Princ.

Z toho byl rozhořčen natolik, že na Českou poštu poslala stížnost a požaduje nápravu. Nikdy se s takovýmto přístupem nesetkal. „Snažíme se věc napravit, protože pošta to určitě neudělá, i když s ní situaci řešíme. Zcela jistě ale nepůjde nesprávně rozdané lístky vybrat nebo nenatiskne nové. Je to asi naposledy, kdy jsme s Českou poštou takto spolupracovali. Dá se předpokládat, že další možná pochybení se zjistí ve volebních místnostech, kdy voliči budou požadovat volební lístky od komise,“ uvedl starosta.

Problémy s lístky byly v Kolinci, v Mlázovech, v Ujčíně a v Jindřichovicích. Pošta se bude stížností zabývat. „Volební lístky v obci Kolinec roznášelo pět stálých doručovatelů České pošty. Roznos probíhal v termínu od 24. do 26. září. Z našeho podhledu jsme volební lístky roznesli tak, jak jsme měli. Adresy prověříme podle toho, který konkrétní doručovatel na daných adresách volební lístky roznášel,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Za službu zaplatil městys Kolinec přes sedm a půl tisíce korun, ale služby za kterou zaplatil se v plné míře nedočkal. Mohl by tak požadovat peníze zpět nebo alespoň část. „Pokud by objednavatel podal reklamaci a prokázalo se pochybení na straně České pošty, tak finanční náhrada je jednou z možností řešení reklamace,“ dodal Vitík.

KOLINEC NENÍ JEDINÝ

Se stejnými potížemi se potýkají i ve Velharticích, kde starosta Pavel Prosr sdělil, že se s tím v menší míře setkávají pořád, ale letos je problémů více. „Lidé si stěžují a chodí si pro lístky přímo na úřad, protože je nedostali vůbec nebo málo. Stížnost jsme ale zatím na poštu nepodávali,“ uvedl Prosr.