„Než čekat, až radnice zajistí úklid chodníku, to raději vezmu lopatu a sníh odházím,“ říká Klatovan Stanislav Strnad. Čtvrteční rozhodnutí poslanecké sněmovny o tom, že by odpovědnost za stav chodníků u nemovitostí přešla z majitelů domů na města a obce, se mu stejně jako většině Deníkem oslovených lidí příliš nezamlouvá.

„Myslím, že lidé už jsou určitým způsobem naučeni, že v zimě sníh před domem odhazují,“ dodal Strnad. Ani Klatovan Josef Žižka si nemyslí, že přístupové cesty k nemovitostem a další chodníky budou včas a řádně ze strany města uklizeny. „Nemají na to dostatek pracovních sil,“ domnívá se Žižka.

Oslovenému Klatovanovi se také nezamlouvá návrh, podle něhož by jednou z možností pro obce jak přijít k penězům bylo navýšení daně z nemovitosti. „Zaplatíte stovku navíc jako daň a město pak dá peníze firmě, kterou si na úklid chodníků najme. To se mi zdá zbytečné. Bydlím v panelovém domě, kde se pokaždé domlouváme, kdo sníh uklidí. Pokud to tak budeme praktikovat dál, budeme mít záruku, že je před domem uklizeno a ještě ušetříme,“ vysvětluje Žižka.

To, že by poslanci schválený návrh mohl obcím způsobit problémy, přiznává i tajemník Městského úřadu v Klatovech Miroslav Šafařík. „Znamenalo by to větší množství techniky i více lidí. Těžko lze nyní vyčíslit, o kolik by se zvedly výdaje města. Každopádně je třeba se na tuto variantu začít připravovat,“ řekl tajemník.

Starost o úklid přístupových cest k nemovitostem by zkomplikoval situaci malým obcím, kterým by se zvýšené náklady negativně promítly do rozpočtu. „Určitě by to znamenalo větší zátěž,“ přiznává starosta Bezděkova Josef Červený. „Na druhou stranu ale už podobné opatření praktikujeme letos. Přikoupili jsme zimní techniku a úklid chodníků z větší části zajišťuje obec. Samozřejmě ale přitom spoléháme na solidaritu lidí, že i oni pomáhají s odstraňováním sněhu,“ vysvětluje Červený.

Kdo je zodpovědný?

Veškerá zodpovědnost za úklid chodníků by tak přešla na obce a na nich by pak museli lidé v případech úrazů vymáhat odškodné. „Jsme pojištěni. Vloni a předloni byl klid, nicméně zhruba před třemi lety jsme několik případů vyřizovali,“ uvedl tajemník klatovské radnice Šafařík. Podle klatovské advokátky Judity Jakubčíkové je v podobných případech důležité, aby poškození o úrazu sepsali záznam, a pokud to jen trochu jde, pořídili i fotodokumentaci. „A pak celou věc oznámit na příslušný úřad,“ radí Jakubčíková.

Jak zní návrh

Podle poslanců by odpovědnost za stav chodníků nesly pouze obce. Podle současného zákona uklízí obce jen chodníky ve svém vlastnictví, ty, které jsou před jednotlivými nemovitostmi, uklízí jejich majitelé. Rok starý návrh senátora Jaroslava Kubery (ODS) schválila poslanecká sněmovna v tomto týdnu, k novele se budou nyní vyjadřovat senátoři. Pokud by i oni dali návrhu zelenou, pak by se promítl do praxe v příští zimě.